تیره الیکایی-troglodytidae

تیره الیکایی-troglodytidae(تعداد گونه ها :1)

 این تیره پرندگانی کوچک و پرتحرک، که اغلب در لابلای بوته ها و شاخ و برگ های روی زمین به سر می برند، در بر می گیرد.
الیکایی‌ها حشره‌خوارند و از حشرات مختلف و عنکبوت‌ها تغذیه می‌کنند اما ماهی، مارمولک و جوندگان کوچک نیز غذای آنها را تشکیل می‌دهد.
گونه‌های مختلف الیکایی در طیف وسیعی از زیستگاه‌ها شامل مناطق خشک و کم‌درخت تا مناطق مرطوب و جنگل‌های بارانی زندگی می‌کنند. بیشتر الیکایی‌هایی در نزدیکی سطح زمین و در زیر گیاهان و یا تخته سنگ‌ها دیده می‌شوند اما گونه‌های دیگری از این پرنده نیز هستند در که مکان‌های بلند زندگی می‌کنند.
محدودهٔ زیستی الیکایی در ایران، دامنه‌های شمالی و مرطوب رشته کوه‌های البرز می‌باشد اما این پرنده در ۱۳۸۶ در ارتفاعات شمال تهران و در پارک جمشیدیه نیز مشاهده شده‌است.

الیکایی (اوراسیایی) - 4.0 out of 5 based on 4 votes

الیکایی اوراسیایی پرنده ای پرجنب و جوش است و مانند موش در میان برگ‌های خشک، گیاهان کوتاه و بوته‌ها به دنبال غذا کندوکاو می‌کند . دارای دمی کوتاه و سری بالاست . صدای این پرنده که مجموعه ای از لرزش‌های پی در پی است، برای یک چنین پرنده کوچکی به طور شگفت انگیزی بلند است . این پرنده آشیانه کروی شکل خود را در میان بوته‌های کوتاه، در تنه پیچک دار درختان و یا دیوارها، با برگ‌های خشک و مواد دیگر می سازد و سطح آن را با پر می پوشاند . در قسمت کنار آشیانه این پرنده سوراخی وجود دارد .
اندازه الیکایی 9 سانتی‌متر است ؛ نر و ماده همشکل ؛ پرنده‌ای است خیلی کوچک ، خپله ، پر از راه‌راه عرضی نزدیک به هم قهوه‌ای رنگ با دمی کوتاه و سر بالا بسیار پر جنب و جوش است . مانند موش در بین برگ‌ها و آشغال‌های روی زمین به دنبال خوردنی کندوکاو می کند و نظیر سسک در میتن شاخ و برگ گیاهان حشرات را شکار می کند . پروازش مستقیم است و بال‌زدن سریع آن صدایی مرتعش و خاص ایجاد می کند .

اطلاعات بیشتر در مورد: الیکایی (اوراسیایی)

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران