تیره زردپره-Emberizidae

تیره زردپره-Emberizidae(تعداد گونه ها :4)

زردپره ها پرندگانی هستند دانه‌خوار و به اندازه گنجشک با منقار کوتاه و در قاعده کلفت که اغلب در فضای باز دیده می شوند ، نرهای آنها معمولا خوشرنگ‌تر از ماده‌های آنها است و پر و بالشان طرح مشخص‌تری دارد . بعضی از گونه‌ها در خارج از فصل زادوولد ، به‌طور دسته‌جمعی دیده می شوند.
سریع پرواز هستند و به صورت موجی پرواز می کنند.
بیشتر گونه‌ها از مناطق مسکونی دوری می کنند . نر و ماده آنها غالبا همشکل نیست .
روی درخت‌ها بوته‌ها و زمین و یا در شکاف‌ها لانه می سازند .

زردپره لیمویی - 2.0 out of 5 based on 1 vote

اندازه زرد پره لیمویی 16.5 سانتی‌متر است؛ پرنده نر با سر و سطح شکمی به رنگ زرد لیمویی منقار خاکستری رنگ، دمگاه بلوطی ، پشت بلوطی رگه‌رگه و پهلوهایزردپره لیمویی رگه‌رگه مشخص می شود.
زردی پروبال در پرنده ماده و نابالغ خیلی کمتر و رگه‌های تیره روی بدن آنها بخصوص در روی سر بیشتر است.
در پرنده نر، گلو تارک زرد (بخصوص در بهار) و در پرنده ماده سبیل زرد رنگ و گاهی خط ابرو و وسط تارک زرد رنگ است که اینگونه از پرنده ماده زردپره گونه سفید تشخیص داده می شود.

 

اطلاعات بیشتر در مورد: زردپره لیمویی
زردپره کوهی - 5.0 out of 5 based on 2 votes

زردپره کوهیاندازه زردپره کوهی 16 سانتی‌متر است؛ به‌وسیله سر و گلوی خاکستری با نوار‌های باریک و سیاه در روی تارک ، در حد چشم و زیر چشم مشخص می شود . هنگامی که روی زمین مشغول تغذیه است ، اغلب دم خود را با تکان‌های خاصی باز می کند که در این حالت سفیدی دمش ، آشکار می گردد .سطح پشتی بلوطی با رگه‌رگه سیاه ، دمگاه بلوطی بدون رگه و سطح شکمی بلوطی مایل به نخودی دارد . در پرنده نر، سر آمیزه الی از رگه های سیاه در زمینه خاکستری دودی با گلوی خاکستری بدون رگه است، جبه به صورت مشخص دارای رگه های خاکستری می باشد از پرنده ماده تیره‌تر و قهوه‌ای‌تر است که در ناحیه سینه و پهلو‌ها قدری رگه‌رگه می باشد .
اما نر و ماده تقریبا شبیه هم هستند.

 

اطلاعات بیشتر در مورد: زردپره کوهی

 

زرده ‌پره سر زیتونی
زرده ‌پره سر زیتونی


اندازه اش تقریبا 16 سانتی متر است. با سطح شكمی نخودی مایل به صورتی و گلوی زرد از زرده پره ‌های دیگر مشخص می‌شود. سر و سینه سبز زیتونی كمرنگ، گلوی زرد كمرنگ، و نوار شرابی زیتونی دارد. از نزدیك، حلقه چشمی نازك سفید زرد و منقار صورتی آن دیده م‍ی‌شود. روی تنه اش رگه رگه و سطح پشتی قهوه‌‌ای با رگه‌های سیاه دارد.
لبه شاه پره های بال سیاه قهوه ای است که در انتها به رنگ بلوطی روشن مایل به قهوه ای یا با حاشیه زاویه دار به رنگ کرم نخودی دیده می شود.

 

اطلاعات بیشتر در مورد: زرد ‌پره سر زیتونی
زردپره سر سیاه - 3.5 out of 5 based on 14 votes


زردپره سر سیاهاندازه زردپره سر سیاه تقریبا 16 سانتی‌متر ؛ پرنده نر سطح شکمی زرد یکدست ، سر سیاه با طوق زرد و پشت بلوطی رنگ دارد .

روی دمش رنگ سفید دیده نمی شود ، در پاییز سرش قهوه‌ای رنگ است . پرنده باده در سطح پشتی قهوه‌ای زیتونی رگه‌رگه می باشد . از سایر زرده‌پره‌های سینه زرد با سطح شکمی بدون رگه مشخص می شود و پوشپرهای زیر دمش زرد است.

پرنده نر از نظر ظاهری کاملاً متفاوت از پرنده ماده می باشد . سر و گونه در پرنده نر سیاه رنگ بوده و چانه ، سینه و شکم زرد رنگ می باشد . روتنه به رنگ بلوطی یا قهوه ای متمایل به قرمز می باشد . دم نیز حنایی رنگ است . بال ها ترکیبی از رنگ قهوه ای با رگه های سفید و نیز لکه سیاهی در سرشانه است.

اطلاعات بیشتر در مورد: زردپره سر سیاه

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران