راسته سبزقبا-coraciiformes

راسته سبزقبا-coraciiformes(تعداد گونه ها :9)

این راسته اندامی محکم وظاهری شبیه به زاغ کبود دارند. طول بدنشان حد اقل به ۲۲ وحد اکثر به ۳۲ سانتیمتر می‌رسد. منقارشان بلند واندکی خمیده‌است ونوک منقارشان تاحدی به قلاب شباهت دارد. دم آنها بلند وبصورت‌های چهار گوش یا باد بزنی شکل است. بالهایشان بتدریج باریکتر وبه نقطه‌ای در انتها ختم می‌شود. پروبال انواع سبز قبا بطور عمده از رنگ آبی روشن، سبز وسرخ تشکیل می‌شود. در بعضی از مناطق دنیا پرنده ی سبز قبا از زیباترین پرندگان شناخته شده‌اند.

تیره ماهی خورک-alcedinidae(تعداد گونه ها :1)

تیره ماهی خورک-alcedinidae

پرندگانی با سر بزرگ و دم کوتاه که برای گرفتن ماهی در آب شیرجه می روند .
منقاری بزرگ ، راست و نوک تیز دارند . بالهای آنها معمولا کوتاه و گرد است .
پرو بالی خوشرنگ دارند ، بی حرکت و راست روی پایه ها و سیم های تلگراف می نشینند و یا بالای سطح آب درجا بال می زنند . تک زی هستند . در سوراخ ها آشیانه می سازند .
از ماهی ها ، سخت پوستان ، حشرات و دوزیستان تغذیه می کنند .

مشاهده گونه های این تیره

تیره ماهی خورک جنگلی-Halcyonidae(تعداد گونه ها :1)

تیره ماهی خورک جنگلی-Halcyonidae

این تیره از ماهی خورک ها بزرگتر بوده و زیستگاه درختی و جنگلی را انتخاب می کنند.
پرندگانی با سر بزرگ و دم کوتاه که برای گرفتن غذا شیرجه می روند .
منقاری بزرگ دارند.  بالهای آنها معمولا کوتاه و گرد است . رو بالی خوشرنگ دارند ، بی حرکت و راست روی  شاخه درخت ها می نشینند تک همسری و قلمرو طلب هستند . در سوراخ ها آشیانه می سازند . نر و ماده آن هر دو بر روی تخم می خوابند و به جوجه ها غذا می دهند.
معمولا در کنار تلابها زندگی می کنند به خوردن ماهی علاقه ای ندارند و بیشتر از دوزیستان  و سخت پوستان تغذیه می کنند

مشاهده گونه های این تیره

تیره ماهی خورک آبی-Cerylidae(تعداد گونه ها :1)

تیره ماهی خورک آبی-Cerylidae

این تیره از ماهی خورک ها بزرگتر بوده و در ماهیگیری حرفه ای هستند.
از این تیره یک گونه به عنوان ماهی خورک ابلق در ایران وجود دارد که اجدادش ماهی خورک های سبز بوده اند که در آمریکا می زیسته اند.
منقاری بزرگ دارند.  بالهای آنها معمولا کوتاه و گرد است .

مشاهده گونه های این تیره

تیره زنبورخوار-meropidae(تعداد گونه ها :3)

تیره زنبورخوار-meropidae

زنبور خوارها پرندگانی هستند اجتماعی و رنگارنگ ، با بدنی باریک ، بالهای دراز و نوک تیز و دم بلند که اغلب جفت وسطی شاهپرهای آن دراز است ، منقاری دراز ، نسبتا باریک و اندکی خمیده دارند ، نر و ماده آنها همشکل است ، در سوراخ ها آشیانه می سازند و از حشراتی که در هوا می گیرند ، تغذیه می کنند که اغلب زنبور یا انواع مشابه آنرا شامل می گردند .!

مشاهده گونه های این تیره

تیره سبزقبایان-coraciidae(تعداد گونه ها :2)

تیره سبزقبایان-coraciidae

این تیره اندامی محکم وظاهری شبیه به زاغ کبود دارند. طول بدنشان حد اقل به ۲۲ وحد اکثر به ۳۲ سانتیمتر می‌رسد. منقارشان بلند واندکی خمیده‌است ونوک منقارشان تاحدی به قلاب شباهت دارد. دم آنها بلند وبصورت‌های چهار گوش یا باد بزنی شکل است. بالهایشان بتدریج باریکتر وبه نقطه‌ای در انتها ختم می‌شود. پروبال انواع سبز قبا بطور عمده از رنگ آبی روشن، سبز وسرخ تشکیل می‌شود. در بعضی از مناطق دنیا پرند ی سبز قبا از زیباترین پرندگان شناخته شده‌اند.

مشاهده گونه های این تیره

تیره هدهد-upupidae(تعداد گونه ها :1)

تیره هدهد-upupidae

هُدهُد یا شانه‌بسَر (Upupa epops) پرنده‌ای از راستهٔ سبزقباسانان است. این گونه تنها بازمانده از خانوادهٔ زیستی خود هدهدیان (Upupidae) است. هدهد غول‌پیکر گونهٔ بومی جزیرهٔ سنت هلن منقرض شده‌است. برخی نیز هدهد ماداگاسکار زیرگونهٔ بومی ماداگاسکار هدهد را گونه‌ای مستقل می‌دانند.
این پرنده نام‌های مختلفی در زبان فارسی دارد. هدهد و شانه به‌سر دو نام اصلی اویند که اولی به صدای وی و دیگری به کاکل شانه‌مانند روی سرش اشاره دارد. پوپک نام دیگری است که آن هم از آواز این پرنده گرفته شده و مرغ سلیمان هم نامی ست که به نقش وی در ماجرای پیام‌بری او از سلیمان به بلقیس ملکهٔ سبا اشاره دارد.

مشاهده گونه های این تیره
  • سبزقبا سانان-coraciiformes

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران