تیره حواصیل-ardeidae

تیره حواصیل-ardeidae(تعداد گونه ها :13)

پرندگانی آبچر با پاهای بلند و گردن دراز که منقاری نوک‌تیز و نسبتا طویل دارند
در پرواز گردن خود را روی شانه‌ها جمع می کنند . بال‌های پهن و گرد و دمی نسبتا کوتاه دارند .
روی سر ، شانه و یا گردن بعضی از آنها پرهای زینتی بلندی دیده می شود ، منقار و پاهای آنها در فصل زادوولد تغییر رنگ می دهد ، نر و ماده آنها همشکل است ( جز در بوتیمار کوچک ) بطور دسته‌جمعی روی درخت‌ها یا در نیزارها آشیانه می
سازند . از ماهی‌ها ، دوزیستان ، خزندگان ، سخت‌پوستان ، حشرات ، جوندگان و حتی جوجه‌های پرندگان تغذیه می کنند
  این تیره، 64 گونه دارد و در 15 جنس. البته در این باره، نظریا پرنده شناسان اندکی با یکدیگر متفاوت است. منقاری نوک تیز و بال های پهن و گردی دارند و هنگام پرواز گردن را روی شانه جمع می کنند. دمشان نسبتا کوتاه است نر و ماده همشکل اند. در فصل تولید مثل منقار و پاها تغییر رنگ پیدا می کند. به تغذیه در آب های کم عمق خو گرفته وعمدتا ا زماهی، دوزیستان،نرم تنان، سخت پوستان، حشرات وگاهی نیز از جوندگان کوچک وجوجه ی سایر پرندگان تغذیه می کنند. لک لک ها، کفچه نوک، اکراس ها و درناها، هنگام پرواز، پاها و گردنشان را به حالت کشیده نگه می دارند. زیستگاهشان عمدتا د رمناطق حاره و نیمه حاره است و در قطب ا یافت نمی شوند. در نواحی ساحلی، تالاب های کم عمق و حاشیه ی رودخانه ها به سر برده و به طور گروهی، روی درخت ها یا نیزارها آشیانه می سازند.

حواصیل ارغوانی - 3.0 out of 5 based on 2 votes

حواصیل ارغوانی، 80 سانتی متر طول دارد. بال ها و اندازه بدنش کوچکتر و تیره تر از حواصیل خاکستری است. سری بزرگ، گردنی باریک و دراز و مامانند دارد. روتنه خاکستری پر رنگ است و پرهای بلوطی روشنی در پشتش مشاهده می شود. سر و گردن قرمز بلوطی است و کاکل سیاهی روی سر دارد و رگه های سیاهی، که از زیر چشمان تا پس گردن واز بالای گلو تا دو طرف گردن، امتداد دارد، در این پرنده مشاهده می شود. چانه و گونه سفید و سینه اش بلوطی است ، که رگه های عمودی سیاه رنگی در آن دیده می شود.شکم سیاه رنگ و پاهایش سبز مایل به زرد خاکستری است. رنگ پرنده نابالغ، قهوه ای کمرنگ است.

اطلاعات بیشتر در مورد: حواصیل ارغوانی
حواصیل خاکستری - 3.9 out of 5 based on 9 votes

حواصیل خاکستری پرنده‌ای آبچر از خانوادهٔ حواصیلیان و از راستهٔ لک‌لک‌سانان و بومی نواحی معتدل اروپا، آسیا و همچنین بخش‌هایی از آفریقاست و در تابستان می‌توان آن را حتی در داخل مدار قطب شمال و حاشیهٔ سواحل نروژ نیز مشاهده کرد اندازه اش 90 سانتی‌متر ؛ از حواصیل‌های دیگر به وسیله اندازه بزرگ ، سطح پشتی خاکستری ، سر و گردن سفید با نوار چشمی پهن و سیاه که تا انتهای کاکل بلندش امتداد پیدا می کند ، مشخص می شود . در جلوی گردنش دو ردیف خط‌ چین ِ سیاه و روی شکم سفید‌رنگش لکه‌ای سیاه دیده می‌شود . منقار دراز و خنجر شکلش زرد رنگ و پاهایش قهوه‌ای است ، ولی هر دوی آنها در بهار قرمز رنگ می‌شود . پرنده نابالغ از لحاظ رنگ‌آمیزی یکنواخت‌تر است با گردنی خاکستری‌تر ، که روی سرش رنگ سیاه دیده نمی شود .  حواصیل خاکستری مدت‌های طولانی در وسط یا کنار آب بدون حرکت می‌ایستد ، در حالی که گردن خود را راست نگاه میدارد و یا اینکه سر را بین شانه‌ها فرو می برد . گاهی نیز روی درخت می نشیند . پروازش پرتوان است با بال‌زدن‌های آهسته و پردامنه ، هنگام پرواز سر را عقب و بین شانه‌ها ، و پاها را کشیده نگه میدارد .

اطلاعات بیشتر در مورد: حواصیل خاکستری
اگرت (قار) ساحلی - 4.5 out of 5 based on 4 votes

اندازه اگرت (قار) ساحلی 55 سانتی‌متر است و تقریبا هم اندازه و هم شکل اگرت کوچک می باشد ؛ از نظر رنگ پر و بال به دو شکل دیده می شود . یکی شکل تیره که فراوان است و پروبالش تماما سیاه مایل به سربی می باشد و به‌جز چانه و گلوی آن که سفید است ، دیگری شکل سفید که کمیاب‌تر است و پروبال آن یکدست سفید می باشد .
در هر دو شکل ، منقار زرد مایل به سبز ، پاها سیاه و پنجه‌ها تقریبا زرد است .
شکل سفید این پرنده به کمک منقار زردش از اگرت کوچک تشخیص داده می شود ، رنگ منقارش به رنگ قهوه ای کمرنگ و به زردی می زند.
پاها قهوه ای و مایل به سبز است.

اطلاعات بیشتر در مورد: اگرت (قار) ساحلی

 اگرت (قار) کوچک (حواصیل سفید کوچک) ، 60 سانتی متر طول دارد. حواصیلی کوچک و سفید رنگ است. منقار بزرگ و سیاه رنگ، پاها نیز سیاه رنگ است (بجز انگشتانش که زرد رنگ است و هنگام پرواز به آسانی دیده می شوند). پرنده ی بالغ، در تابستان وهنگام تولید مثل، کاکل درازی به حالت آویخته دارد و پرهای شانه اش بلند بوده و به صورت آویخته در عقب بدن مشاهده می شود. در پرنده ی نابالغ، پاها به رنگ قهوه ای مایل به سبز، با قاعده ی صورتی دیده می شود. از نرم تنان، دوزیستان و سایر آبزیان تغذیه می کند. احتمال اینکه با شکل سفید حواصیل ساحلی اشتباه شود و جود دارد.

اطلاعات بیشتر در مورد: اگرت (قار) کوچک (حواصیل سفید کوچک)
اگرت (حواصیل) سفید بزرگ - 4.5 out of 5 based on 6 votes

اندازه اگرت (حواصیل) سفید بزرگ 88 سانتی‌متر ؛ پرنده‌ای است با پروبال سفید یمدست که از هر حواصیل یا اگرت سفید دیگری بزرگتر است . گردنش خیلی دراز ، باریک و زاویه‌دار می باشد و کاکل مشخصی ندارد . منقارش یا زرد یکدست و یا قسمتی از نوک آن سیاه است . پاهایش تماما سیاه مایل به سبز می باشد ( اگرت کوچک پنجه‌های زرد رنگ دارد ) . در فصل زادوولد بخش بالایی پاها نارنجی مایل به صورتی است و پرهای شانه‌اش رشد زیادی پیدا می کند و به صورت شنل آویخته‌ای در می‌آید که از حد دم تجاوز می‌کند . حواصیل زرد و گاوچرانک مه در حال پرواز از دور سفید بنظر می آیند ، از این پرنده خیلی کوچکتر و به نسبت پرجثه‌ترند .

اطلاعات بیشتر در مورد: اگرت (حواصیل) سفید بزرگ
گاوچرانک - 3.0 out of 5 based on 4 votes

گاوچرانک 50 سانتی متر طول دارد و نسبتا کوچک و سفید رنگ است. نرها از ماده ها بزرگتر، اما کم و بیش همشکل اند. با مناطق چمنزار خو گرفته و به طور گروهی در اطراف گاوها دیده می شوند کوچکتر از اگرت کوچک است، اما گردنی کوتاه و کلفت تر دارد. منقار کوتاه و رد رنگ، گلو اندکی برجسته و پاهای سیاه رنگ است. زمستان ها سفید رنگ با منقار مایل به قهوه ای دیده می شود. از فاصله ی نزدیک ، به واسطه  ی پرهای دراز نخودی رنگ روی تارک، سینه و جبه، قابل تشخیص است. در فصل تولید مثل، تاج، پشت و سینه به رنگ نارنجی مایل به نخودی در آمده و منقار قرمز می شود. عمدتا در میان گله ی گاوهاست و از کنه های روی بدن گاو ها تغذیه می کند.

اطلاعات بیشتر در مورد: گاوچرانک
حواصیل بزرگ (غول حواصیل) - 5.0 out of 5 based on 1 vote

حواصیل بزرگ (غول حواصیل)، 145 سانتیمتر طول دارد و تا حدی شبیه حواصیل ارعوانی، اما بسیار بزرگتر دیده میشود. عول حواصیل بزرگترین حواصیل به شمار می اید و در حالت ایستاده بلندیش به اندازه ی قامت انسان است. نر و ماده همشکل اند. سر، حاشیه ی گردن و پهلوها قرمز بلوطی و بالای سرش کمی تیره تر است. منقار بزرگ و سنگین و به رنگ خاکستری مایل به سبز است. چانه و اندکی از زیر گلو سفید، و گردنش دارای خصهای عمودی راه راه سیاه با زمینه ی سفید است. روتنه خاکستری تیره ی مایل به آبی، زیر تنه بلوطی مایل به خرمایی و پاهایش تیره رنگ است. پروازش مشخص و سنگین همراه با بال زدن های آرام است. عمدتا از ماهی و قورباغه و برخی از حیوانات آبزی تغدیه می کند و رفتارش شبیه حواصیل خاکستری است.

 

اطلاعات بیشتر در مورد: حواصیل بزرگ (غول حواصیل)
حواصیل هندی - 4.0 out of 5 based on 1 vote

 حواصیل هندی ، 45 سانتی متر طول دارد و از نظر اندازه و شکل تقریبا شبیه حواصیل زرد است و تنها در هنگام تولید مثل پر و بالش با حواصیل زرد تفاوت دارد. نر و ماده همشکل اند. روتنه قهوه ای بلوطی و بال ها، در پرواز ، سفید رنگ است و لکه های زرد روشنی روی شانه ها و پشت بال هایش دیده می شود. در فصل تولید مثل روتنه به رنگ خرمایی تیره با حشایه ی خاکستری و شکمش سفید است. رفتارش شبیه حواصیل زرد است.

اطلاعات بیشتر در مورد: حواصیل هندی
حواصیل زرد - 3.0 out of 5 based on 3 votes

حواصیل زرد، 45 سانتی متر طول دارد و کوچکترین حواصیل در میان انواع سفید آن در ایران است. شبیه بوتیمار کوچک است. بدنش نخودی کمرنگ است. اما در پرواز، بالهایش سفید رنگ دیده می شود. کاکل دراز و آویخته اش به رنگ طلایی مایل به سفید است و خطوط سیاه و سفیدی در سر و گردن دارد. روتنه، قهوه ای مایل به زرد چرکی ، دم کوتاه و سفید و پاهایش سبز است، اما در زمان تولید مثل صورتی رنگ می شود. منقار بلند و آبی رنگ ، اما نوک آن سیاه است. بسیار شبیه حواصیل هندی است و نابالغشان در پرواز، با یکدیگر اشتباه می شوند.

اطلاعات بیشتر در مورد: حواصیل زرد
حواصیل سبز - 4.0 out of 5 based on 1 vote

حواصیل سبز 46 سانتی‌متر است ؛ حواصیلی است کوچک و تیره رنگ با کاکلی به رنگ سبز تیره و براق ، منقار سیاه ، پاهای کوتاه به رنگ زرد نارنجی . سطح پشتی و بالهایش خاکستری پررنگ است ، با اثری از رنگ سبز ، و سطح شکمی آن خاکستری تیره می باشد . در زیر چشم یک نوار سیاه نسبتا کوتاه دارد و پوشپرهای گوش آن تقریبا سفید است . پرنده نابالغ بطور کلی قهوه‌ای مایل به خاکستری پررنگ می باشد . حواصیل سبز ؛ بطور عمده در نور کم صبح خیلی زود و یا غروب آفتاب فعالیت می کند و در طی روز در بین سنگ‌ها و یا بین بوته‌های انبوه گیاهان استراحت می کند . معمولا تک‌زی است .

اطلاعات بیشتر در مورد: حواصیل سبز
حواصیل شب تاج سیاه - 3.5 out of 5 based on 12 votes

حواصیل شب تاج سیاه با اندازه 60 سانتی‌متر ؛ حواصیلی است نسبتا کوچک ، پر جثه با پاهای نسبتا کوتاه . در پرنده بالغ تارک ، پس سر و پشت به رنگ سیاه ، سطح شکمی سفید و پس گردن ، روی بال‌ها و دم خاکستری است . سه پر سفید دراز رشته مانند از ناحیه پس سرش بصورت کاکلی آویزان است . چشم‌های قرمز و منقاری کلفت دارد . پاهایش زرد رنگ و در فصل زادوولد صورتی تیره است ، سطح پشتی در پرنده نابالغ قهوه‌ای پررنگ با خال‌های مشخص نخودی رنگ و کاکل ندارد . در نور کم ممکن است با بوتیمار که خیلی بزرگتر است اشتباه شود . هنگام پرواز بدن خود را جمع می کند و سرع‌تر از حواصیل‌های دیگر بال می زند . جز در فصل زادوولد ، معمولا در نور کم هنگام غروب و یا صبح خیلی زود به فعالیت می پردازد . طی روز معمولا در میان درخت‌ها پنهان می شود و فعالیتی ندارد .

اطلاعات بیشتر در مورد: حواصیل شب تاج سیاه
بوتیمار کوچک - 3.6 out of 5 based on 5 votes

بوتیمار کوچک 35 سانتی‌متر است ؛ از حواصیل‌های کوچک دیگر به وسیله اندازه خیلی کوچک‌ ، تارک و سطح پشتی تیره ، پوشپرهای بالی و سطح شکمی سفید مایل به نخودی مشخص می شود . تارک و سطح پشتی پرنده نر سیاه مایل به سبز است . پرنده ماده در سطح پشتی رگه‌رگه قهوه‌ای پررنگ ، در سطح شکمی نخودی و رگه‌رگه است ، و رنگ نخودی تیره پوشپرهای بالش کمتر جلوه می کند . منقار هر دو جنس زرد رنگ است و در فصل زادوولد قاعده آن قرمز می شود . پاها سبز رنگ است . پرنده نابالغ بطور کلی قهوه‌ای و رگه‌رگه می باشد . پرواز بوتیمار کوچک معمولا در ارتفاع خیلی کم و توام با بال‌زدن‌های سرع و بالبازروی‌های طولانی است . در پرواز پوشپرهای کمرنگ بال با رنگ تیره بال‌ها و پشت تضاد قابل توجه‌ای نشان می دهد . بطور عمده در نور کم غروب و یا صبح خیلی زود فعال است و طی روز خود را از انظار مخفی می کند .

اطلاعات بیشتر در مورد: بوتیمار کوچک
بوتیمار بزرگ (بوتیمار اوراسیایی) ، غمخورک - 4.1 out of 5 based on 8 votes

بوتیمار یا غَمخورَک  75  سانتی‌متر است ؛ یک پرنده باتلاقی بزرگ ، قهوه‌ای رنگ و حواصیل شکل با بدنی پر خط و خال ، که پاهای بزرگ سبز رنگ و صدای مشخصی دارد . موقع احساس خطر بی حرکت می ایستد و سر و منقار خود را به طرز خاصی عمودی نگاهمیدارد . به حالت قوز کرده ، در حالی که سر خود را پایین گرفته است ، راه می رود . آهسته و به دشواری پرواز می کند و پس از اوج گرفتن گردن خود راجمع می کند . بال‌های گرد و پهن آن دارای راهراه سیاه و قهوه‌ای است که در پرواز به خوبی مشخص می باشد . تک‌زی است و اغلب خود را از انظار پنهان می کند . معمولا در نور کم غروب یا صبح خیلی زود فعال است و طی روز در نیزارها پنهان می شود . ممکن است با نابالغ حواصیل شب ، که خیلی کوچک‌تر و در سطح پشتی خالدار است ، اشتباه شود .

اطلاعات بیشتر در مورد: بوتیمار بزرگ (بوتیمار اوراسیایی) ، غمخورک

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران