تیره لک لک-ciconiidae

تیره لک لک-ciconiidae(تعداد گونه ها :3)

پرندگانی بزرگ با پاها و گردن دراز و منقار بلند و راست که آهسته و با احتیاط پرواز می کنند
و در حال پرواز پاها و گردن را کشیده و اندکی رو به پایین نگه میدارند .
آرام و با تانی راه می روند ، نر و ماده آنها همشکل است و روی درخت‌ها ، صخره‌ها و یا ساختمان‌ها آشیانه می سازند . بیشتر از ماهی ها ، دو زیستان ، حشرات ، حلزون‌ها و لاشه حیوانات تغذیه می کنند .

100 تا 110 سانتی‌متر ؛ این پرنده به وسیله پرو بال سیاه براق مایل به سبز تیره ، گردن دراز ، منقار شاخی رنگ با خط افقی قرمز که به صورت نوار باریکی دورا دور منقار را احاطه کرده به آسانی تشخیص داده می شود . پاهای دراز ، دم سفید و گردن سفید (مایل به خاکستری روشن) کرکی شکل که تا حد تارک و پس سر پرنده پیش می رود عمده مشخصه آن است . روی درخت‌ها و گاها ساختمان‌ها می نشیند و در این حالت اغلب یک پای خود را جمع می کند . آرام و با تانی راه می رود ، در پرواز آهسته بال می زند و اغلب بالباز اوج‌گیری می کند . طرح بدن در حال پرواز با گردن دراز کشیده سفید ، و پشت قوز کرده ، پرهای سیاه کناری و سفیدی زیر دم آنرا از لک لک سیاه متمایز می‌سازد . پاها گوشتی رنگ ، و تارک سیاه مایل به سبز تیره با جلای بنفش است که در خارج از فصل زاد و ولد رنگ آن روشنتر و همگن تر با رنگ روشن گردن می‌شود . در فصل زاد و ولد پرهای سینه و سر ، سیاه با جلای زرشکی و سبز مایل به بنفش است که در بازتاب نور خورشید گاها ارغوانی می نماید و نیز لکه هایی به همین رنگ در پشت هر بال مشاهده می‌شود .

اطلاعات بیشتر در مورد: لک لک گردن سفید (لک لک گردن کرکی)
لک لک سیاه - 3.5 out of 5 based on 2 votes

لک‌لک سیاه پرنده‌ای‌ست به طول ۹۵ سانتیمتر، دارای پر و بال سیاه براق با جلای زرشکی و سبز و سطح شکمی سفید. منقار، دور چشم و پاهای این پرنده سرخ رنگ است. لک‌لک سیاه پرنده‌ای است تک زی و دیر انس که به تنهائی یا دسته جمعی مهاجرت می‌کند.
 آبزی است و به واسطهٔ سر، گردن و پشت سیاهش، کاملا از حاجی لک‌لک‌ها متمایز است. منقار و پاهایش بلند و قرمز رنگ است. در پرندهٔ جوان، منقار و پاها سبز رنگ است. زیر تنه کاملاً سفید، سر و پشتش سیاه با جلای بنفش سبز و چشمانش قهوه‌ای رنگ است. نر و ماده همشکل‌اند. عمدتاً از ماهی و گاهی از حشرات، ملخ‌ها، سمندرها و نیز از جوندگان و پستانداران کوچک، مارها و مارمولک‌ها تغذیه می‌کند.

اطلاعات بیشتر در مورد: لک لک سیاه
لک لک سفید (حاجی لک لک) - 3.4 out of 5 based on 27 votes

لک لک سفید (حاجی لک لک) 102 سانتیمتر طول دارد و در زمره ی بزرگترین پرندگان کنار آبزی (خشکی-آبزی) است. رنگ آمیزی پرو بالش به گونه ای است که از سایر پرندگان سفید، متمایز می شود. نر و ماده همشکل و به رنگ های سیاه و سفید دیده می شود. پاها ومنقار بلند و قرمز رنگ و گردن دراز و کشیده، به رنگ سفیداست. سر، روتنه و دم سفید و شاهپرهای اولیه و ثانویه سیاه رنگ است. جوان ها، به رنگ سفید چرکی ، با منقار و پاهای کمرنگ تر دیده می شوند. اغلب در کنار آب، روی یک پا، می ایستند. با تأنی راه رفته و رد پرواز، آهسته بال زده و اغلب به صورت بالباز، اوج گیری کرده و در ارتفاع بال پرواز می کنند. به صورت گله های نامنظم مهاجرت کرده و پرنده ای انسان گراست. عمدتا از ماهی ، دوزیستان، حشرات، نرم تنان و گاهی نیز ازجوندگان کوچک و خزندگان تغذیه می کند.

اطلاعات بیشتر در مورد: لک لک سفید (حاجی لک لک)

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران