تیره درنا-gruidae

تیره درنا-gruidae(تعداد گونه ها :3)

 این تیره پرندگان بزرگ با پاها و گردن دراز؛ دم نسبتا کوتاه و سازگار با خشکی و آب را در بر می گیرد. منقار این پرندگان سخت و کشیده و اندکی بلند (نه به اندازه ی حواصیل ها) و رنگ پر و بالشان عموما ترکیبی از رنگ های خاکستری سیاه وسفید است. پروازشان قوی و مستقیم به صورت «V» است که در این حالت پاها، سر و گردن کشیده و خارج از بدن قرار می‌گیرد. روی زمین اشیانه می سازند و بجز فصل تولید مثل به صورت گروهی دیده می شوند.‌

درنای سیبری - 3.7 out of 5 based on 6 votes

درنای سیبری 135 سانتی‌متر است ؛ نر و ماده همشکل . نوکش از همه درناها بلندتر است . پرنده بالغ کاملا سفید ، صورت و قسمت فوقانی سر قرمز، پاها صورتی متمایل به قرمز تیره ، پیشانی سیاه و چشمها زرد است. هنگام پرواز شاهپرهای سیاهرنگ بالش به خوبی نمایان است. پرنده جوان فاقد لختی و قرمزی صورت بوده و سر و گردن به رنگ مسی زنگ مانند ، بالهایش با پوشش نخودی قهوه‌ای مانندی که آن را در هنگام پرواز از لک لک متمایز می سازد، دیده می شود. پروازش شبیه به درنای معمولی ، صداهای بلند و گاهی آرام ، رسا و آهنگین و فلوت مانند شبیه کروک کروک ؛ به طور متناوب برای ارتباط برقرار كردن با سایر اعضاء گروه بكار می رود .

اطلاعات بیشتر در مورد: درنای سیبری
درنای کوچک (درنای طناز) - 4.1 out of 5 based on 9 votes

95 سانتی‌متر ؛ به واسطه اندازه بسیار کوچک و کاکل بلند و سفیدی که از پشت چشم شروع شده و در پس گردن آویزان است ، و منقار خیلی کوچکترش از "درنا " به آسانی تشخیص داده می شود .

پر و بال آن به طور کلی خاکستری مایل به آبی‌ست. صورت ، جلوی گردن و سینه اش سیاه بوده ، به یک دسته پرهای سیاه دراز و آویزان منتهی می شود . شاهپرهای بالش سیاه و انتهای سیاه رنگ شاهپرهای ثانوی داخلی آن خیلی بلند و بر روی دم آویزان است ، ولی کم‌پشت‌تر از دم " درنا " می باشد

پروازش شبیه " درنا " ست به طوری که در ارتفاع زیاد ، تشخیص آنها مشکل است مگر آنکه باهم باشند

اطلاعات بیشتر در مورد: درنای کوچک (درنای طناز)
دُرنا(درنای خاکستری) - 3.6 out of 5 based on 14 votes

دُرنا(درنای خاکستری) 112 سانتی‌متر است؛ شاهپرهای ثانوی سیاه بسیار دراز و آویخته و به شکل دم ، این پرنده را از لک‌لک‌ها و حواصیل‌ها مشخص می کند . بدن آن به طور کلی خاکستری سربی ست . یک نوار پهن سفید از پشت چشم شروع شده ، در طرفین سر و گردن ادامه پیدا می کند که در برابر گلو و صورت سیاه پرنده جلوه خاصی دارد . از نزدیک تارک قرمز آن قابل تشخیص است ،‌منقارش از منقار لک‌لک‌ها و حواصیل‌ها کوتاه‌تر می باشد .

در پرنده نابالغ سر و سطح شکمی ؛ قهوه ای رنگ است ، نوار سفید سر و گردن را ندارد .

آهسته و موزون راه می رود ، هنگام احساس خطر گردن خود را راست می کند و در پرواز ؛ گردن و پاهایش کشیده است و بالهای آن در انتها چهارگوش بنظر می رسد . گله های مهاجر این پرنده به شکل " V " یا در یک خط پرواز می کنند ( لک‌لک‌ها معمولا به صورت دسته های نامنظم حرکت می کنند )

اطلاعات بیشتر در مورد: دُرنا(درنای خاکستری)

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران