مرغ طوفان

Rate this item
(2 votes)
وضعیت حفاظتی مرغ طوفان

وضعیت حفاظتی مرغ طوفان:

مرغ طوفان ویلسون در لیست IUCN به عنوان پرندگان در معرض خطر انقراض نسل قرار گرفته بود اما اکنون با حفاظتی که در مورد این پرنده صورت گرفته است، کمترین نگرانی حفاظتی را دارد.

نیم رخ سایه پرنده

مرغ طوفان اندازه پرنده: 15-25Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:کبوتردریایی سانان-procellariformes

تیره مرغان طوفان-hydrobatidae

نام علمی:Oceanites oceanicus

نام انگلیسی:


Wilson's storm-petrel or Wilson's Petrel

نقشه پراکندگی مرغ طوفان:

پراکندگی مرغ طوفان

مرغ توفان ویلسون بومی سواحل قطب جنوب و جزایر نزدیک به آن است مانند جزایر شتلند جنوبی ؛ که ضمن مهاجرت زمستانی به شمال، در مناطق استوایی ، اقیانوس اطلس و اقیانوس هند نیز دیده می شود .
در ایران یکبار از چاه بهار و یکبار از بندر عباس گزارش شده است .

مرغ طوفان - 3.5 out of 5 based on 2 votes

چطور پیدایش کنیم:

اندازه مرغ طوفان16 تا 18.5 سانتی متر  است. پرنده کوچکی که در پرواز طول بال هایش به 42 سانتی متر می رسد که اندکی از مرغ طوفان اروپایی بزرگتر است . سوراخ بینی لوله شکل و انتهای منقار دارای دارای برآمدگی قلاب شکلی است ، پرهایش قهوه ای تیره ( رو به سیاهی ) به جز دمگاه ، پوش پر های روی دم و زیر دم ، سفید رنگ . که توسط نوار سفید چرک بر روی قسمت پشتی بالها از دیگر مرغهای طوفان قابل تشخیص است . با بالهای تقریبا گرد و کوچک با شاهپرهای نخستین و آستر بال قهوه ای تیره مایل به سیاه که در پرواز پاهای دراز و پرده دارش از حد دم کوتاهش تجاوز می کند . پروازش مستقیم و به صورت گروهی به شکار می روند و در این حالت در سطحی نزدیک به آب ( که گویی بر سطح آب می دود ) برای یافتن دسته های ماهی های کوچک پرواز می کنند .

مرغ طوفان در افسانه

مرغ طوفان پرنده‌ای اسطوره‌ای است که در چندین فرهنگ‌های قدیمی به آن اشاره‌شده است.

بنا بر فرهنگ عامه، مرغ طوفان پرندهٔ بسیار بزرگی‌است که به خاطر جثه سترگش در حالت عادی قادر به پرواز نیست. به همین خاطر این پرنده در بلندای کوه‌ها یا مشرف به دریاها به انتظار طوفان می‌ماند و با شدت گرفتن تندبادها از انرژی آنها برای پریدن مدد می‌گیرد و در شرایطی که دیگر پرندگان قادر به پرواز نیستند در آسمان اوج می‌گیرد و عظمت خود را به نمایش می‌گذارد.

جایگاه در ادبیات سیاسی ایران

شاپور بختیار آخرین نخست وزیر مشروطه پیش از انقلاب ضد سلطنتی سال ۱۳۵۷، که وظیفه نخست وزیری را در شرایط آشوبناک و طوفانی ماه‌های آخر حکومت شاهنشاهی به عهده گرفت، با توجه به دشواری انجام وظیفه در پیامی در دی‌ماه ۱۳۵۷، دست همیاری به سوی مردم دراز کرد و در انتهای پیامش  بیتی از چکامه مرغ طوفان غلامعلی رعدی آذرخشی چاشنی کرد که
من مرغ طوفانم نیاندیشم ز طوفان         موجم، نه آن موجی که از دریا گریزد
اشاره وی به این شعر باعث شد که هم موافقان او و هم مخالفان او از او با عنوان مرغ طوفان یاد بکنند.

صدای مرغ طوفان:

صدای مرغ طوفان به صورت فریاد های جریگ جریگ می باشد.

زیستگاه مرغ طوفان

پرنده ای دریا زی است و به ندرت به ساحل می آید جز برای زاد و ولد ، اغلب نزدیک به دریا و در زمین های نرم ساحلی آشیانه می سازد .

Read 9423 times Last modified on شنبه, 18 آذر 1391 07:20

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران