باکلان کوچک

Rate this item
(2 votes)
وضعیت حفاظتی باکلان کوچک

وضعیت حفاظتی باکلان کوچک:

در سال های اخیر، جمعیت این پرنده کاهش چشمگیری دشاته و به همین سبب، در سطح جهانی، پرنده ای در خطر محسوب شده است . بنابراین، اجرای برنامه های ویژه ی حفاظتی در زیستگاه های تولید مثل این پرنده، به خصوص هورالعظیم و تالاب انزلی ضروری است.

نیم رخ سایه پرنده

باکلان کوچک اندازه پرنده: 25-50 Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:پلیکان سانان-pelecaniformes

تیره باکلان-phalacrocoracidae

نام علمی:Microcarbo pygmaeus

نام انگلیسی:


Pygmy Cormorant

نقشه پراکندگی باکلان کوچک:

پراکندگی باکلان کوچک

تعداد اندک تا متوسط در تالاب های دز و کرخه، هورالعظیم، انزلی؛ میانکاله و تلاب های فارس و سیستان دیده شده و در بعضی از آنها تولید مثل می کند. به صورت اتفاقی در تالاب های شمال شرق کشور نیز گزارش شده است.

باکلان کوچک - 5.0 out of 5 based on 2 votes

چطور پیدایش کنیم:


باکلان کوچک 47 سانتی‌متر ؛ از باکلان بزرگ بسیار کوچکتر ولی پر جنب و جوش‌تر است . در حال پرواز بیننده را به یاد چنگر می اندازد ، ولی دمی درازتر و سری نسبتا کوچک و گرد دارد . در تابستان هر دو جنس سری به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز پررنگ دارند ، پر و بال آنها سیاه مایل به سبز براق با خال‌های سفید است به جز قسمت میانی پشت و پوشپرهای بال که خاکستری پررنگ می باشد . خارج از فصل زادوولد ، گلویش سفید و سینه‌اش به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز است و خال‌های سفید پر و بال را ندارد . پرنده نابالغ چانه سفید ، گلو و سینه قهوه‌ای ، سطح شکمی سفید مایل به قهوه‌ای و منقاری زرد رنگ دارد .

صدای باکلان کوچک:

زیستگاه باکلان کوچک

آب‌های درون خشکی از جمله رودخانه‌ها و تالاب‌ها را به ساحل دریا ترجیح می دهد این پرنده؛ اغلب در آب های درون خشکی مناطق جنوب شرقی و غرب پاله آرکتیک در مناطق نسبتا گرم تالابی، سواحل دریا و رودخانه ها به سر می برد و به صورت گروهی در بوته های مناطق مردابی تولید مثل می کند.

Read 7662 times Last modified on چهارشنبه, 22 آذر 1391 20:07

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران