چک سیبری (چک آسیایی)

Rate this item
(1 Vote)
وضعیت حفاظتی چک سیبری (چک آسیایی)

وضعیت حفاظتی چک سیبری (چک آسیایی):

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

نیم رخ سایه پرنده

چک سیبری (چک آسیایی) اندازه پرنده: >15 Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:گنجشک سانان-passeriformes

تیره توکا-turdidae

نام علمی:Saxicola maurus

نام انگلیسی:


Siberian Stonechat or Asian Stonechat

نقشه پراکندگی چک سیبری (چک آسیایی):

پراکندگی چک سیبری (چک آسیایی)

چک پرنده ای نیمه مهاجر و فراوان است

چک سیبری (چک آسیایی) - 5.0 out of 5 based on 1 vote

 

چطور پیدایش کنیم :

چک سیبری (چک آسیایی) 12.5 سانتی‌متر است؛ از چک بوته ای خپله‌تر و راست قامت‌تر است ، پرنده نر سر و گلوی سیاه مشخصی با نیم طوق پهن و سفید و نوار بالی سفید و باریک دارد . سطح پشتی آن تیره‌رنگ با لکه‌های سفید روی دمگاه و سطح شکمی آن بلوطی پر‌رنگ است که در ناحیه شکم به نخودی می گراید ، پروبال پاییزی آن قهوه‌ای‌تر و تیره‌تر است . ماده و نابالغ این پرنده سطح پشتی قهوه‌ای با رگه‌های سیاه دارند و روی دمگاهشان اثری از رنگ سفید دیده نمی شود ولی علائم سیاه‌رنگی روی گلو دارند . از چک بوته‌ای به وسیله نداشتن نوار چشمی ، رنگ قرمز سینه بجای رنگ نخودی و فقدان رنگ سفید در طرفین دم ، تشخیص داده می شود. معمولا در بالای بوته‌ها و روی سیم‌های تلگراف می نشیند و در این حالت مرتبا بال‌ها و دم خود را تکان می دهد ، پروازش در ارتفاع کم و توام با تکان‌های خاصی‌ست
چک سیبری بسیار شبیه خویشاوند نزدیکش، چک اروپایی است اما پشتش از آن گونه تیره‌تر و شکمش روشن‌تر است. این پرنده ۵ یا ۶ زیرگونه دارد: S. m. stejnegeri در شمال و مرکز آسیا یافت می‌شود، S. m. variegatus جنوبی در غرب دریای خزر زندگی می‌کند، S. m. armenicus از شرق ترکیه تا ایران یافت می‌شود و S. m. indicus در هیمالایا، و چک ترکستان S. m. przewalskii در جنوب غربی چین زندگی می‌کند.

در گذشته، چک اروپایی و چک سیبری و چک افریقایی با هم به عنوان چک معمولی و با نام علمی Saxicola torquatus در نظر گرفته می‌شدند. اما بررسی‌های جدید با استفاده از شواهد انگشت‌نگاری دی‌ان‌ای میتوکندریایی cytochrome b توالی اسید نوکلئیک و دی‌ان‌ای هسته‌ای میکروستلایت، قویاً از جدایی آنها به گونه‌های متمایز حمایت می‌کند.


صدای چک سیبری (چک آسیایی):

صدای این پرنده قوی  و نامنظم و تکرار کلماتی شبیه«وی ت- تراک- تراک» شنیده می شود.

زیستگاه چک سیبری (چک آسیایی)

چک سیبری (چک آسیایی) در مناطق باز، از سطح دریا تا ارتفاع 3000 متری در مناطق نیمه کشاورزی یا بیشه زارهای واقع د رشب ها و زمستان ، به صورت عبوری، در هر جا که بوته ای باشد. به سر برده و روی زمین ، درون پوشش گیاهی آشیانه می سازد.

Read 6234 times Last modified on دوشنبه, 21 مرداد 1392 16:51

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران