الیکایی (اوراسیایی)

Rate this item
(3 votes)
وضعیت حفاظتی الیکایی (اوراسیایی)

وضعیت حفاظتی الیکایی (اوراسیایی):

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

نیم رخ سایه پرنده

الیکایی (اوراسیایی) اندازه پرنده: >15 Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:گنجشک سانان-passeriformes

تیره الیکایی-troglodytidae

نام علمی:Troglodytes troglodytes

نام انگلیسی:


Eurasian Wren

نقشه پراکندگی الیکایی (اوراسیایی):

پراکندگی الیکایی (اوراسیایی)

محدودهٔ زیستی الیکایی در ایران، دامنه‌های شمالی و مرطوب رشته کوه‌های البرز می‌باشد اما این پرنده در ۱۳۸۶ در ارتفاعات شمال تهران و در پارک جمشیدیه نیز مشاهده شده‌است

الیکایی (اوراسیایی) - 3.7 out of 5 based on 3 votes

چطور پیدایش کنیم :

الیکایی اوراسیایی پرنده ای پرجنب و جوش است و مانند موش در میان برگ‌های خشک، گیاهان کوتاه و بوته‌ها به دنبال غذا کندوکاو می‌کند . دارای دمی کوتاه و سری بالاست . صدای این پرنده که مجموعه ای از لرزش‌های پی در پی است، برای یک چنین پرنده کوچکی به طور شگفت انگیزی بلند است . این پرنده آشیانه کروی شکل خود را در میان بوته‌های کوتاه، در تنه پیچک دار درختان و یا دیوارها، با برگ‌های خشک و مواد دیگر می سازد و سطح آن را با پر می پوشاند . در قسمت کنار آشیانه این پرنده سوراخی وجود دارد .
اندازه الیکایی 9 سانتی‌متر است ؛ نر و ماده همشکل ؛ پرنده‌ای است خیلی کوچک ، خپله ، پر از راه‌راه عرضی نزدیک به هم قهوه‌ای رنگ با دمی کوتاه و سر بالا بسیار پر جنب و جوش است . مانند موش در بین برگ‌ها و آشغال‌های روی زمین به دنبال خوردنی کندوکاو می کند و نظیر سسک در میتن شاخ و برگ گیاهان حشرات را شکار می کند . پروازش مستقیم است و بال‌زدن سریع آن صدایی مرتعش و خاص ایجاد می کند .

صدای الیکایی (اوراسیایی):

صدای این پرنده به طور غیر منتظره ای بلند و به صورت 4 یا 5 کلمه شبیه «توک»یا «تروررر» همانند حرکت چرخ و قرقره ی ماهیگیران شنیده می شود.

زیستگاه الیکایی (اوراسیایی)

گونه‌های مختلف الیکایی در طیف وسیعی از زیستگاه‌ها شامل مناطق خشک و کم‌درخت تا مناطق مرطوب و جنگل‌های بارانی زندگی می‌کنند. بیشتر الیکایی‌هایی در نزدیکی سطح زمین و در زیر گیاهان و یا تخته سنگ‌ها دیده می‌شوند اما گونه‌های دیگری از این پرنده نیز هستند در که مکان‌های بلند زندگی می‌کنند.

Read 7566 times Last modified on سه شنبه, 21 آذر 1391 14:40

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران