Print this page

صعوه کوهی

Rate this item
(0 votes)
وضعیت حفاظتی صعوه کوهی

وضعیت حفاظتی صعوه کوهی:

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

نیم رخ سایه پرنده

صعوه کوهی اندازه پرنده: 15-25Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:گنجشک سانان-passeriformes

تیره صعوه-prunellidae

نام علمی:Prunella collaris

نام انگلیسی:


Alpine Accentor

نقشه پراکندگی صعوه کوهی:

پراکندگی صعوه کوهی

صعوه کوهی از جمله پرندگان بومی ایران و از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است . اخیرا زادوولد آن از کوه‌های کپت‌داغ در شمال خراسان گزارش شده است .

چطور پیدایش کنیم :

 صعوه کوهی ، 18 سانتیمتر طول دارد و بزرگترین صعود است و از نظر رفتار در هوا و روی زمین، تا اندازه ای شبیه چکاوک است. پرجثه است. و اگر به دقت دیده شود. به آسانی شناخته می شود. سر وزیر تنه خاکستری، روتنه و پرهای پوششی بال ها (جبه یا شنل) نخودی خاکستری است که د رتضاد با پوشش قهوه ای بال ها قرار دارد. و در انتهای پرها لکه ی سفیدی وجود دارد که روی بال به صورت دو خط مشخص بالی دیده می شود. روتنه خط خط و در پهلوها و حاشیه ی دو طرف سینه؛ خطوط مشخصی به رنگ بلوطی روشن ( که در پرنده ی جوان مشاهده نمی شود) دیده می شود. همچنین قاعده ی منقار (نیم نوک پایین) به رنگ روشن، گلو آشکار سفید یا خطوط نقطه نقطه ای عرضی سیاه رنگ است. زیر دم رگه رگه سفید و در انتهای دم لکه لکه ی سفیدی دیده می شد

صدای صعوه کوهی:

صدای این پرنده بلند و آهنگین شبیه «ت چیلری ری پ » و گاهی نیز «درللت» شنیده می شود.

زیستگاه صعوه کوهی

 صعوه کوهی بالاتر از حد درختان، در کوهستان، لابلای صخره ها و سنگ ها، صخره های آلپی ، چمنزارها، شیب ها ی فرسایش یافته به سر برده و بندرت در بوته زارهای مخروبه دیده شده ودر سوراخ های صخره ها یا زیر گیاهان آشیان می سازد.

 

Read 6397 times Last modified on پنج شنبه, 27 تیر 1392 16:05