مگس‌ گیر سینه سرخ

Rate this item
(1 Vote)
وضعیت حفاظتی مگس‌ گیر سینه سرخ

وضعیت حفاظتی مگس‌ گیر سینه سرخ:

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

نیم رخ سایه پرنده

مگس‌ گیر سینه سرخ اندازه پرنده: >15 Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:گنجشک سانان-passeriformes

تیره مگس گیر-muscicapidae

نام علمی:Ficedula parva

نام انگلیسی:


Red-breasted Flycatcher

نقشه پراکندگی مگس‌ گیر سینه سرخ:

پراکندگی مگس‌ گیر سینه سرخ

مگس گیر سینه سرخ پرنده‌ای است که تابستان‌ها از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است ، و به صورت مهاجر عبوری در مشرق و جنوب شرقی ایران نیر فراوان دیده می شود .

مگس‌ گیر سینه سرخ - 5.0 out of 5 based on 1 vote

چطور پیدایش کنیم :


اندازه مگس گیر سینه سرخ 11.5 سانتی‌متر ؛ جز کوچکترین مگس‌گیرها  به شمار می رود که فقط نر آن در تمام فصول گلوی نارنجی روشن دارد و سرش خاکستری رنگ است . سطح پشتی این پرنده قهوه‌ای مایل به خاکستری و سطح شکمی آن نخودی کمرنگ می باشد و لکه‌های سفید طرفین دم تقریبا سیاهش تشخیص فوری آن را میسر می سازد . در حالت نشسته اغلب دم خود را رو به بالا نگه می دارد و بال‌هایش حالت افتاده دارد .  در فصل زاد و ولد اغلب گوشه‌گیر است و فقط گاه‌گاهی  در هوا یا روی زمین حشرات را دنبال می کند و در این حالت طرح سیاه و سفید دمش مشخص است . بیشتر اوقات به سبک سسک‌ها در بین شاخه‌های بالای درخت به تغذیه می پردازد .

پرنده نر ، بیننده را به یاد سینه سرخ می اندازد ، جز اینکه روی دمش سفیدی دارد و رنگ صورتش خاکستری است. گلو قرمز نارنجی، که گاهی تا بالای سینه امتداد دارد و دو طرف سر و گردن خاکستری است.از نظر اندازه نیز از سینه سرخ کوچک‌تر می باشد پرنده ماده و پرنده نر دو ساله با گلو و سینه نخودی، روی تنه خاکستری مایل به قهوه ای و زیر تنه سفید دیده می شود.

 

برای بدست آورد غذا، در حالتی که دمش را اندکی راست نگاه داشته، به اطراف پرواز می کند.

 

 

صدای مگس‌ گیر سینه سرخ:

صدای مگس گیر سینه سرخ خشک و شبیه "ته رررر، terrr" و "ته زری، tsri" یا "ته ک، tek" و گاهی آرام شبیه "تله-تله-تله-ته لی-لو، ته لی-لو-تی یو- تی یو- وی ت- وی ت، tle-tle-tle-tlee-lu, tlee-lu-tiu-tiu-vit-vit" شنیده می شود

زیستگاه مگس‌ گیر سینه سرخ

معمولا جنگل‌های برگ‌ریز  همراه با سوزنی برگ ها و جنگل های سایه دار زندگی می کند، ضمن مهاجرت همچنین در کشتزارها دیده می شود . به صورت عبوری در هرجایی که درخت وجود دارد دیده می شود و در سوراخ درختان و شکاف سنگها یا شکاف تنه درختان آشیانه می سازد.
عادات لانه سازی آن مانند مگس‌گیر ابلق ولی گاهی لانه‌های باز روی تنه درخت می سازد .

Read 8511 times Last modified on پنج شنبه, 24 مرداد 1392 05:51

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران