سهره پیشانی سرخ

Rate this item
(21 votes)

نیم رخ سایه پرنده

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

تیره سهره -fringillidae

نام علمی:Serinus pusillus

نقشه پراکندگی سهره پیشانی سرخ:

سهره پیشانی سرخ - 4.1 out of 5 based on 21 votes

 

نام انگلیسی :Red-fronted Serin , Gold-fronted Serin , Fire-fronted Serin

نام فرانسوی : Serin a front d’or

نام علمی (لاتین) : Serinus pusillus

چطور پیدایش کنیم :

اندازه سهره پیشانی سرخ 12 سانتی‌متر و اندکی بزرگ تر از فینچ معمولی می باشد  ؛ نر و ماده همشکل . یک سهره بسیار کوچک و تیره‌رنگ با منقار کلفت مخروطی که تارک طلایی مایل به قرمز ، دمگاه زرد مایل به نارنجی و دم دو شاخه دارد . جبه و پشتش قهوه‌ای زیتونی است با رگه‌های سیاه فراوان و تمام قسمت جلویی بدن آن به جز تارک ، سیاه‌رنگ است . پرنده نابالغ کمرنگ‌تر و فاقد تارک قرمز می باشد . پرنده‌ای است بسیار پر جنب و جوش و خیلی اجتماعی .

 

سهره پیشانی سرخ

تشخیص پرنده نر از پرنده ماده :


به طور کلی پرنده نر از پر و بال درخشان تری نسبت به پرنده ماده برخوردار است . لکه سرخ پیشانی در پرنده نر نسبت به پرنده ماده وسعت بیشتری دارد و همچنین در پرنده نر علاوه بر پرهای ناحیه سینه که سیاه رنگ هستند در ناحیه شکم نیز بخشی از پرها سیاه هستند در حالی که در پرنده ماده در ناحیه شکم تنها رگه های تیره رنگ و آن هم در حاشیه دیده می شود و در ماده تنها سینه سیاه رنگ است . البته چنانچه پرنده از زمان جوجگی در قفس بوده باشد در آن صورت تشخیص نر و ماده بسیار دشوار بوده و باید به مواردی چون آوازخوانی که خاص پرنده نر است در تشخیص جنس ها توجه شود .

سهره پیشانی سرخ

پرنده جوان :

پرنده جوان به طور کلی به رنگ یک دست نخودی یا قهوه ای دیده می شود که فاقد لکه نارنجی پیشانی و نیز فاقد رنگ سیاه در سر و سینه است . به مرور با افزایش سن ابتدا رگه رگه های سیاه رنگ در ناحیه سینه و شکم پدید آمده و به مرور پرهای قرمز یا نارنجی در پیشانی بوجود می آید به طوری که در اواخر زمستان سال اول زندگی پیشانی تقریباً قرمز و سینه و سر دودی رنگ می گردد.

سهره پیشانی سرخ

زیستگاه :

جنگل‌های تنک سرو کوهی ، دره‌های سنگی با بوته‌های پراکنده و شیب‌های برهنه کوهستان با گیاهان کم و پراکنده در ارتفاع 1000 تا 3500 متر ، در زمستان به زمین‌های زراعتی و درخت‌زارها کوچ می کند .

روی سرو کوهی یا بوته‌های کوتاه بین صخره‌ها لانه می سازد .
به طور کلی  سهره پیشانی سرخ پرنده ای کوهستان زی بوده و در نواحی کوهستانی مرتفع با ارتفاع بیش از 2000 متر زندگی و تولید مثل می کند و در فصل پاییز و زمستان به ارتفاعات کمتر و نواحی کوهستانی اطراف شهرهای نزدیک محل تولید مثل مهاجرت می نماید . این پرنده در نواحی کوهستانی زاگرس و البرز از شمال و شمال غرب گرفته تا جنوب غرب یافت می شود .

سهره پیشانی سرخ

صدای پرنده :

صدای معمول این پرنده به صورت جیر جیر بوده و آواز این پرنده شامل چهچه ها و تحریرهای تند و سریع و گاهاً نامشخص بوده و شنیدن صدای آواز مخصوصاً از راه دور تا حدودی شبیه سهره معمولی می باشد .پراکندگی :

به طور کلی سهره پیشانی سرخ پرنده ای است بومی و در مناطق مختص به خود از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است   .

سهره پیشانی سرخ

Read 24076 times Last modified on پنج شنبه, 14 ارديبهشت 1391 06:35

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران