Print this page

غراب معمولی

Rate this item
(7 votes)
وضعیت حفاظتی غراب معمولی

وضعیت حفاظتی غراب معمولی:

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

نیم رخ سایه پرنده

غراب معمولی اندازه پرنده: 50-75 Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:گنجشک سانان-passeriformes

تیره کلاغ-corvidae

نام علمی:Corvus corax

نام انگلیسی:


Common Raven

نقشه پراکندگی غراب معمولی:

پراکندگی غراب معمولی

غراب از جمله پرندگان بومی ایران است و از پراکندگی فراوانی برخوردار است .

غراب معمولی - 3.9 out of 5 based on 7 votes

چطور پیدایش کنیم:

غُراب معمولی تقریباً در تمام نیمکره شمالی دیده می‌شود و بیشترین پراکندگی را در بین تمامی اعضای تیرهٔ کلاغ‌ها در سطح جهان دارد. این پرنده به همراه غراب منقارکلفت بزرگترین نوع کلاغ و احتمالاً سنگین‌تر پرنده در میان تمامی اعضای راستهٔ گنجشک‌سانان است.

غراب معمولی حدود ۶۳ سانتی‌متر طول ۱۰۰ تا ۱۵۰ سانتی متر فاصلهٔ بین دو بال و ۱٫۲ کیلوگرم وزن داشته و به طور معمول ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می‌کند، هرچند عمر بیش از ۴۰ سال هم مشاهده شده‌است. پرندگان جوان‌تر ممکن است گله‌ای زندگی کنند اما بعد از مدتی یک شریک زندگی انتخاب کرده و قلمرویی را برای خود در نظر می‌گیرند. رفتارهای مربوط به همسریابی و معاشقه و خواستگاری از سنین بسیار کم دیده می‌شود اما انتخاب همسر دائمی ممکن است تا دو یا سه سالگی انجام نشود. پس از تعیین جفت دو پرنده آشیانه خود را در لبه‌های صخره‌ها، روی درختان بلند یا لبهٔ ساختمان‌ها می‌سازند. هر دو جفت در خوابیدن روی تخم و تغذیه جوجه‌ها شرکت می‌کنند. تعیین جفت دائمی در غراب هم مثل بسیاری از پرندگان دیگر لزوماً به معنای انحصار روابط جنسی نیست و از این نظر شیوه‌های رفتاری مختلفی در غراب‌ها دیده شده‌است.

غراب معمولی هم مثل انواع دیگر غراب پرنده‌ای همه‌چیزخوار است و موفقیت آن تا حدی به دلیل رژیم‌غذایی فرصت‌طلبانه و بسیار انعطاف‌پذیر آن است. این پرنده از لاشه، حشرات، غلات، میوه‌ها، تخم پرندگان دیگر، فضولات، باقی‌مانده‌های غذاها و غذاهای انسان‌ها مثل نان، تغذیه می‌کند و گاهی حیوانات کوچک مثل خرگوش و موش را هم شکار می‌کند. این پرنده در بسیاری از نقاط در کنار انسان‌ها زندگی می‌کند و تعداد زیاد آن در برخی نقاط باعث شده تا توسط انسان‌ها آفت قلمداد شود.

این پرنده بسیار باهوش است و برخی از برجسته‌ترین نمونه‌های حل مسئله در حیوانات توسط غراب‌ها انجام شده‌است. معروف است که غراب‌ها علاقه زیادی به اشیاء درخشنده دارند اما تحققات نشان داده غراب‌های جوان نسبت به هر چیز جدیدی کنجکاو هستند و به ویژه اشیاء روشن و مدور به دلیل شباهتشان به تخم پرندگان توجه آن‌ها را به خود جلب می‌کند. اما غراب‌های بالغ کنجکاوی خود را از دست داده و خلق و خوی برعکس یافته و از چیزهای جدید پرهیز می‌کنند.

تفاوت‌های ظاهری این پرنده با کلاغ شامل اندازهٔ بزرگ‌تر، منقار بزرگ‌تر و کلفت‌تر و سیاه‌رنگ، کرک‌های بلند در منطقهٔ گلو و اطراف منقار، و دم گوه‌مانند می‌شود.
صدای غراب معمولی:

صدای این پرنده بلند و جیغ مانند شبیه کروآک- کروآک» یا آرامتر به صورت «کرواک» یا «که لونگ» شنیده می شود.


زیستگاه غراب معمولی

محل زیست و زادوولدش روی صخره‌های مشرف به دریا ، در کوهستان‌ها و همچنین روی درخت‌ها است .

Read 8716 times Last modified on یکشنبه, 22 دی 1392 07:43