سایت جشنواره هفتم روز حفاظت از یوزپلنگ آغاز به کار کرد.

در بیانیه منتشر شده در این سایت آمده است: ۹ شهریور، روز حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، یادآور سابقه درخشان، همت بلند و مسئولیت سنگین ما ایرانیان است. ۹ شهریور به یادمان می آورد که ایران تنها کشور قاره کهن است که توانسته نسل یوزپلنگ آسیایی را زنده نگه دارد. ۹ شهریور یادآور عهدیست که برای حفاظت از آخرین بازمانده های این گونه ارزشمند با یکدیگر بستیم. ۹ شهریور به ما یادآوری می کند که برای حفظ این میراث طبیعی چه مسئولیت سنگینی در قبال خالق هستی و در قبال جهانیان داریم. ۹ شهریور وعده ما برای دست به دست هم دادن، هم قسم شدن و یکی شدن برای حفاظت از نسل یوزپلنگ است. ما معتقدیم که بزرگترین عامل تهدید نسل یوزپلنگ آسیایی (ایرانی) عدم آگاهی کافی در مورد آن است. چرا که اگر آگاهی وجود داشت شاهد کشته شدن یوزپلنگ به دست مردم نبودیم. اگر آگاهی وجود داشت شاهد تجزیه و تخریب زیستگاه یوزپلنگ بوسیله جاده، معدن، چرای بی رویه دام و … نبودیم. پس مهمترین وظیفه ما بعد از حفاظت از زیستگاه های یوزپلنگ، نشر آگاهی در مورد آن است. ما در این روز بار دیگر هم پیمان می شویم تا:

 

روز ملی حفاظت از یوزپلنگ


۱-    در زیستگاه یوزپلنگ به هیچ وجه شکار نکنیم.

۲-    در هر شغل و مقامی با تخریب زیستگاه یوزپلنگ مقابله کنیم.

۳-    محیط بانان سازمان حفاظت محیط زیست، که سربازان خط مقدم حفاظت از حیات وحش هستند، را در حفاظت از مناطق یاری کنیم.

۴-    مشاهده یوزپلنگ در هر نقطه از ایران را به اداره حفاظت محیط زیست شهرمان اطلاع دهیم.

۵-  اطلاعات خود در مورد یوزپلنگ را افزایش داده و آنرا به هر شکل – چه از طریق صحبت شفاهی و چه با بکارگیری هر رسانه و امکانی که در اختیار داریم- به دیگران هم منتقل کنیم.

۶-    اخبار مربوط به یوزپلنگ را دنبال کرده و آنها را به اطلاع دیگران برسانیم.

۷-  اهمیت حفاظت از یوزپلنگ و دیگر گنجینه های طبیعی سرزمین مادریمان را به کودکان، که آینده سازان این مرز و بوم هستند، آموزش دهیم.

ما اطمینان داریم اگر همه با هم، اعم از فرد یا گروه، دولتی و غیر دولتی، کوچک و بزرگ، تمام توانمان را برای حفاظت از یوزپلنگ به کار گیریم، مقابل فرزندانمان و جهانیان رو سفید خواهیم بود. به امید روزی که جمعیت یوزپلنگ ایرانی افزایش یافته و از این وضعیت بحرانی خارج شود تا بتوانیم با افتخار از آن به عنوان سرمایه طبیعی گرانبهای ایران زمین یاد کنیم.

دانشنامه پرندگان ایران همانند سالهای گذشته برای پوشش خبری مراسم و ملاقات با مخاطبان در این برنامه شرکت خواهد داشت.
از شما بزرگواران دعوت می نمايد، تا در هفتمین جشنواره «روز ملی حفاظت از يوزپلنگ»  که در محل باغ  وحش ارم در  تاریخ 7 و 8 شهریور ماه سال جاری برگزار خواهد شد دیدن فرمایید.

چاپ ایمیل

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران