چنگر نوک سرخ (چارخو )

Rate this item
(11 votes)
وضعیت حفاظتی چنگر نوک سرخ (چارخو )

وضعیت حفاظتی چنگر نوک سرخ (چارخو ):

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

نیم رخ سایه پرنده

چنگر نوک سرخ (چارخو ) اندازه پرنده: 25-50 Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:درناسانان-gruiformes

تیره یلوه-rallidae

نام علمی:Gallinula chloropus

نام انگلیسی:


Moorhen

نقشه پراکندگی چنگر نوک سرخ (چارخو ):

پراکندگی چنگر نوک سرخ (چارخو )


چنگر نوک سرخ از جمله پرندگان بومی ایران و بسیار هوشیار است همراه با صدای تیز .!

با وجود جثه ی کوچک موفق شده است در بیشتر برکه های جهان سکنی گزیند ، گاهی در دهکده ها و شهرهای کوچک که استخر و برکه داشته باشند بطور دائمی زندگی می کنند ، نسبتا مهاجر است و در گوشه هایی از امریکای شمالی و جنوبی،آفریقا،اروپا و آسیا تا مناطق جنوبی همچون مجمع الجزایر جاوه و غرب اقیانوس آرام یافت می شوند ، زمانی بومی تمام مناطق کشور بود و به فراوانی یافت می شد ، اما طی سال های اخیر به دنبال شکار بی رویه و خشکسالی از برخی نقاط کشور رخت بربسته است با این حال بصورت زمستان گذران در اطراف رود کال دونخ ، کال مقبره و کال شور در شمال گناباد وارد می شود ، روی هم رفته از نظر جمعیت در سطح کشور در وضعیت خوبی است.

چنگر نوک سرخ (چارخو ) - 3.8 out of 5 based on 11 votes

چطور پیدایش کنیم :


چنگر نوک سرخ (چارخو )  32 سانتی‌متر است ؛ پرنده‌ای است نسبتا پر جثه و سیاه‌رنگ که اغلب در حاشیه آبگیرها دیده می شود .

تفاوت آن با چنگر عبارت است از اندازه کوچکتر ، نوار پهلوئی سفید نامنظم و سفیدی مشخص پوشپرهای زیر دم که هر پوشپر در وسط نوار سیاه رنگی دارد . پاهایش سبز رنگ است با یک حلقه قرمز رنگ در بالای مفصل آنها که شبیه بند جوراب بنظر می رسد . منقار و سپر پیشانی به رنگ قرمز و منقارش زرد رنگ است . پرنده نابالغ قهوه‌ای مایل به خاکستری پررنگ است با شکمی تقریبا سفید و سپر پیشانی و منقار قهوه‌ای مایل به سبز . چنگر نوک سرخ در هنگام احساس خطر دم خود را مرتبا تکان می دهد . سبک و ماهرانه شنا می‌کند و در حین شنا سرش را حرکت می دهد . گاهی اوقات غوطه می زند . هنگام برخاستن از آب ، ابتدا در سطح آب می دود و پس از سرعت گرفتن به پرواز درمی‌آید . معمولا در ارتفاع کم و با پاهای آویزان پرواز می کند . در زمستان اغلب بطور دسته‌جمعی تغذیه می کنند .!

صدای چنگر نوک سرخ (چارخو ):

صدای این پرنده در شب، به صورت «کرک- کرک- کرک» گاهی به صورت کوتاه«کک یا کر- ر-اک» شنیده می شود. صدای ویژه ی این پرنده، ناگهانی و شبیه«گررل» یا دو یا سه بار تکرار «که وت – که وت- وت» به گوش می رسد.

زیستگاه چنگر نوک سرخ (چارخو )

آبگیرها ، رودهای آرام ، باتلاق‌ها و علفزارها . در نیزارها و بوته‌زارهای نزدیک به آب و گاهی روی درخت‌ها و آشیانه متروک پرندگان دیگر لانه‌سازی و زادوولد می کند .

Read 13128 times Last modified on چهارشنبه, 07 فروردين 1392 08:57

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران