یلوه حنایی

Rate this item
(2 votes)
وضعیت حفاظتی یلوه حنایی

وضعیت حفاظتی یلوه حنایی:

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

جمعیت این پرنده کاهش بسیاری پیدا کرده و در سطح جهان درمعرض تهدید می باشد، لذا کنترل شکار و حفاظت ازمحل های تولید مثل این پرنده ضروری است

نیم رخ سایه پرنده

یلوه حنایی اندازه پرنده: 25-50 Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:درناسانان-gruiformes

تیره یلوه-rallidae

نام علمی:Crex crex

نام انگلیسی:


Corncrake

نقشه پراکندگی یلوه حنایی:

پراکندگی یلوه حنایی

یلوه حنایی از جمله پرندگانی است که تابستان‌ها نسبتا فراوان است و به صورت مهاجر عبوری هم دیده می شوند و اما یلوه حنایی از گونه هایی است که دائما در مهاجرت بوده و به صورت چرخشی از اروپا به آسیا، از آسیا به افریقا و همین گونه به مهاجرت دائمی خود ادامه می دهد ، کارشناسان معتقدند یلوه حنایی می بایست بیش از هر گونه دیگری مورد حفاظت قرار گیرد زیرا مزارع کشاورزی در اکثر نقاط جهان جزو مناطق حفاظت شده قلمداد نمی شوند و از آنجا که زادآوری نیمی از یلوه ها در منطقه روسیه انجام می پذیرد، به دلیل صنعتی شدن کشاورزی در این کشور مجموعه لانه گذاری ها توسط این گونه نادر با ناکامی مواجه می شود، این اتفاق در کشورهایی مانند الجزایر، مصر و برخی دیگر از کشورهای آفریقایی به شکل دیگری تکرار می شود و نهایتا اینکه در ایران نیز فشار شکار و صید بی رویه علی الخصوص با استفاده از روش غیر قانونی «لال دام» باعث تقلیل این گونه می گردد ؛ بطور کلی تعداد یلوه حنایی به دلیل پنهان کاری شدید در رفتار اکولوژیک خود عمدتآ نامشخص است ، در سالهای اخیر به سبب تخریب نیزارهای محل زیست و شکار بی رویه این پرنده ! جمعیت این پرنده کاهش بسیاری پیدا کرده و در سطح جهان درمعرض تهدید می باشد، لذا کنترل شکار و حفاظت ازمحل های تولید مثل این پرنده ضروری است.

یلوه حنایی - 3.5 out of 5 based on 2 votes

 

چطور پیدایش کنیم :


یلوه حنایی 26 سانتی‌متر است ؛ مشاهده این پرنده دشوار است و اغلب صدای خاص نر آن نشانه وجودش در یک منطقه می باشد . بنظر گردن کوتاه می‌آید ، پروبالش به رنگ نخودی مایل به زرد است که درسطح پشتی لکه‌های سیاه دارد ، سینه و سرش خاکستری است ، در پهلوها و پوشپرهای زیر دم راهراه عرضی بلوطی رنگ دارد .

بال‌های بلوطی رنگ آن در حال پرواز به خوبی دیده می شوند . یلوه خالدار از نظر رفتار تک‌زی است و در نور کم صبح خیلی زود یا غروب آفتاب فعالیت می کند . همیشه خود را در بین علف‌های بلند از انظار مخفی می سازد . نشانه تشخیص این پرنده از همه یلوه‌های دیگر ؛ اندازه بزرگتر و ظاهر نخودی‌رنگ‌تر آن است .
صدای یلوه حنایی:

صدای پرنده ی نر در هنگام تولید مثل، دوسیلابی و خشن، به صورت «آررپ- آررپ، آررپ- آررپ» مکرر، شبیه صدای شانه ای که بر ناخن کشیده شود، بخصوص در شب شنیده می‌شود.

زیستگاه یلوه حنایی

در علفزارها ، بین گیاهان انبوه و مرطوب و در کشتزارهای غلات زندگی و زادوولد می‌کند .

Read 8070 times Last modified on دوشنبه, 23 ارديبهشت 1392 14:35

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران