یلوه کوچک

Rate this item
(1 Vote)
وضعیت حفاظتی یلوه کوچک

وضعیت حفاظتی یلوه کوچک:

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

نیم رخ سایه پرنده

یلوه کوچک اندازه پرنده: 15-25Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:درناسانان-gruiformes

تیره یلوه-rallidae

نام علمی:Porzana parva

نام انگلیسی:


Little Crake

نقشه پراکندگی یلوه کوچک:

پراکندگی یلوه کوچک

بصورت مهاجر عبوری در شمال و غرب ایران نسبتا فراوان بوده است ،  امکان دارد در آذربایجان زادوولد کند ، زمستان‌ها در خوزستان و سیستان دیده شده است و به دلیل پنهان کار بودن این پرنده از جمعیت و پراکندگی آن اطلاع دقیق و درستی در دست نیست .!

یلوه کوچک - 5.0 out of 5 based on 1 vote

 

 

چطور پیدایش کنیم :


یلوه ی کوچک 18 سانتی‌متر است ؛ یلوه کوچک و یلوه نوک سبز از لحاظ ظاهر ، صدا و زیستگاه خیلی بهم شباهت دارند و به ندرت می توان آنها را به دقت مشاهده کرد . هر دو از یلوه خالدار کوچکترند . نر یلوه کوچک تفاوتهای مختصری با نر یلوه نوک سبز دارد که عبارتند از سطح پشتی قهوه‌ای زیتونی ، پوشپرهای بال بدون رگه‌های سفید ( فقط خال‌های کمرنگ و نامشخص روی جبه ) ، و نداشتن رنگ سیاه روی تهیگاهها . در حالی که مانند یلوه نوک سبز بقیه سطح شکمی آن کبود است و پوشپرهای زیر دمش رهراه عرضی دارد . ماده‌های این دو پرنده را به آسانی می توان از هم تمیز داد ، ماده یلوه کوچک ، سطح شکمی نخودی ( نه خاکستری ) و گلوی نسبتا سفید دارد . نر و ماده هر دو منقار سبز با قاعده قرمز دارند و پاهایشان سبز رنگ است ( رنگ پاهای یلوه نوک سبز گوشتی تیره است ) نابالغ یلوه کوچک و نابالغ یلوه نوک سبز شبیه ماده یلوه کوچک هستند ، با این تفاوت که سطح شکمی اولی راهراه عرضی نامشخص‌تری از دومی دارد . رفتار و پرواز این پرنده شبیه یلوه خالدار است .صدای یلوه کوچک:

صدای پرنده ی نر بلند و پارس مانند، شبیه «کواک- کواک- کوآک- کوآک-کوا-کوا» و صدای پرنده ی ماده، کوتاه، سریع و مشدد شبیه «کووک- که وک –که ورررر» شنیده می شود.

زیستگاه یلوه کوچک

مانند زیستگاه یلوه خالدار ، اما به نیزارهای بوریا و مرداب‌هائی که گیاهان شناور دارند ، علاقه خاصی نشان می دهد .

Read 6461 times Last modified on یکشنبه, 12 خرداد 1392 05:57

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران