Print this page

یلوه خالدار

Rate this item
(2 votes)
وضعیت حفاظتی یلوه خالدار

وضعیت حفاظتی یلوه خالدار:

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

نیم رخ سایه پرنده

یلوه خالدار اندازه پرنده: 15-25Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:درناسانان-gruiformes

تیره یلوه-rallidae

نام علمی:Porzana porzana

نام انگلیسی:


Spotted Crake

نقشه پراکندگی یلوه خالدار:

پراکندگی یلوه خالدار

 

یلوه خالدار پرنده‌ای نیمه مهاجر است و در گذشته نچندان دور نسبتا فراوان بوده است و اما در حال حاضر به دلیل وضعیت و رفتار پنهان‌کار بودن این پرنده ، تعداد و وضعیت پراکندگی آن چندان مشخص نیست .!

یلوه خالدار - 5.0 out of 5 based on 2 votes

چطور پیدایش کنیم :

یلوه خالدار 22 سانتی‌متر ؛ جثه‌اش تقریبا به اندازه جثه یلوه آبی ، ولی منقارش خیلی کوتاه‌تر از آن می باشد .
تشخیص و مشاهده آن خیلی دشوار است ، اما صدای مشخصی دارد ، صدای یلوه خالدار آهنگین و سوت مانند شبیه «ویت - ویت» شنیده می شود که همواره در تاریکی و طول شب آن را تکرار می کند.
به ظاهر شبیه یلوه حنایی کوچک و تیره‌رنگی بنظر می‌رسد که سطح پشتی آن قهوه‌ای مایل به زیتونی تیره و دارای خط و خال سفید است ، و بال‌هایش قهوه‌ای پررنگ ( نه بلوطی ) می باشد . پاهای سبزرنگ و منقار زرد رنگ با قاعده قرمز دارد . سینه‌اش خاکستری است با خال‌های سفید . هنگام احساس خطر دم خود را تکان می دهد و در نتیجه پوشپرهای کرم رنگ زیر دمش آشکار می شود . یلوه خالدار پرنده‌ای تک‌زی است و بیشتر در روشنایی کم صبح زود یا غروب آفتاب فعالیت می کند . یلوه نوک سبز و یلوه کوچک ، از این پرنده خیلی کوچکترند و پوشپرهای زیر دم آنها راهراه است .

تغذیه

این پرندگان به‌دنبال غذا یا با منقارهایشان در گل و آب‌های کم‌عمق جستجو می‌کنند و یا از طریق مشاهده شکارشان را می‌گیرند. حشرات و جانوران آبزی غذای اصلی یلوهٔ خالدار را تشکیل می‌دهند.


تولید مثل

یلوهٔ خالدار آشیانهٔ خود را در مکانی خشک در میان گیاهان می‌سازد و پس از جفتگیری بین ۶ تا ۱۵ تخم می‌گذارد. این پرنده در فصل تولید مثل بسیار مخفی‌کار بوده و بیشتر صدایشان شنیده می‌شود تا آنکه خودشان دیده شوند.

 

 

 

صدای یلوه خالدار:

صدای این پرنده، آهنگین و سوت مانند شبیه «ویت-ویت» می شود که هنگام تاریکی و در طول شب آن را تکرار می کند.

زیستگاه یلوه خالدار

 

نسبتا کمتر از یلوه کوچک و یلوه نوک‌سبز به آب بستگی نشان می دهد . در باتلاق‌ها ، آبگیرهای پر‌گیاه ، حاشیه تالاب‌ها و رودخانه‌ها دیده می شود ، در مناطق باتلاقی زادوولد می کند

Read 6829 times Last modified on یکشنبه, 05 خرداد 1392 06:51