مرغ جیرفتی

Rate this item
(28 votes)
وضعیت حفاظتی مرغ جیرفتی

وضعیت حفاظتی مرغ جیرفتی:

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

از گونه‌های تحت حمایت محیط زیست است ، جیرفتی پرنده‌ای است بومی ایران و بنا به گزارش سازمان محیط زیست ، از تعداد و وضعیت نسبتا عادی برخوردار است 

نیم رخ سایه پرنده

مرغ جیرفتی اندازه پرنده: 25-50 Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:ماکیان سانان-galliformes

تیره ماکیان-phasianidae

نام علمی:Francolinus pondicerianus

نام انگلیسی:


Grey Francolin

نقشه پراکندگی مرغ جیرفتی:

پراکندگی مرغ جیرفتی

پرنده‌ای بومی جنوب شرق ایران، جنوب افغانستان و شمال عمان است

 

مرغ جیرفتی - 3.8 out of 5 based on 28 votes

چطور پیدایش کنیم :

مرغ جیرفتی 29 سانتی متر ؛ نر وماده همشکل ، سطح پشتی قهوه‌ای مایل به خاکستری با خطوط موجدار خرمائی نخودی است که در وسط هریک از پرها نقش صلیب مانندی به رنگ سفید دیده می شود . سطح شکمی این پرنده نخودی کمرنگ با راه‌راه عرضی باریک به رنگ قهوه‌ای است . تارک و پس گردنش قهوه‌ای است و پیشانی و نوار بالای چشم خرمائی رنگ دارد  . چانه و گلویش نخودی کمرنگ است با حاشیه قهوه‌ای پرهای کناری دم از خرمائی تا تقریبا سیاه متغیر می‌باشد . پاهایش سرخ رنگ است و رفتارش شبیه دراج ، ولی روی بوته‌ها یا درخچه‌ها می نشیند .

 
تغذیه :

جیرفتی ها عموما به صورت جفت یا جفت همراه با جوجه ها حرکت کرده و ضمن تغذیه از دانه ها , سر شاخه ها و سایر مواد غذایی گیاهی , به زمین نوک زده و از حشرات و نرم تنان استفاده می کنند.


رفتار:

هنگامی که این پرندگان بترسند , ابتدا سریعا راه رفته و در صورت نزدیک شدن خطر , به طور ناگهانی پرواز کرده و با بال زدن شدید خود را از خطر دور کرده و فورا به صورت بال باز پرواز کرده و خود را به زمین رسانده و تا رسیدن به محل امن بر روی زمین میدود.
آشیانه را در زیر بوته ها بشکلی مخفی و دور از دسترس روباه و شغال می سازد و در آن 4 تا 8 تخم به رنگ زرد کدر یا کرم رنگ می گذارد .

صدای مرغ جیرفتی:

آوازخوانی جیرفتی به شکل مشخصی است یعنی نرها با صدای چیکادا چیکادا آواز را شروع کرده و بتریج صدا را بلند کرده و بشکلی زنگدار صدای چاکیتا چاکیتا را تکرار می کنند . ماده ها با صدای سی سی سی یاکیلا یاکیلا یاکیلا جواب داده و بعدا همراه نرها به صورت سی کا کوسکاکاکو یا کاتیلا و یا کی کی جو , سر و صدا و آوازخوانی می کنند.

زیستگاه مرغ جیرفتی

فضاهای باز خشک یا نیمه خشک با بوته‌های پراکنده ، بوته‌زارهای تنک ، گز ، در بستر رودخانه ها و زمینهای زراعی ناهموار روی زمین زیر بوته‌ها یا درختچه‌ها آشیانه می سازد .

Read 15419 times Last modified on پنج شنبه, 16 خرداد 1392 17:34

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران