تیهو (کبک تیهو)

Rate this item
(68 votes)
وضعیت حفاظتی تیهو (کبک تیهو)

وضعیت حفاظتی تیهو (کبک تیهو):

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

نیم رخ سایه پرنده

تیهو (کبک تیهو) اندازه پرنده: 15-25Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:ماکیان سانان-galliformes

تیره ماکیان-phasianidae

نام علمی:Ammoperdix griseogularis

نام انگلیسی:


See-see Partridge

نقشه پراکندگی تیهو (کبک تیهو):

پراکندگی تیهو (کبک تیهو)

تیهو از پرندگان بومی ایران است و از جمله پرندگانی‌ست که در حال حاضر و به گزارش سازمان محیط زیست ایران از وضعیت مناسب و عادی برخوردار است ، اما آنچه مسلم است اینکه تعداد این پرندگان طی سال‌های گذشته تا به امروز بسیار کاهش پیدا کرده و به درستی این امر نمی تواند بازگو کننده روال عادی زیستی این پرنده باشد .!

تیهو (کبک تیهو) - 4.0 out of 5 based on 68 votes

چطور پیدایش کنیم :

تیهو (کبک تیهو) 23 تا 25 سانتی‌متر است ؛ یک ماکیان کوچک که ظاهرا شبیه کبک کوچکی به‌نظر می آید  . پرنده نر سطح پشتی قهوی مایل به خاکی با خطوط ریز موجدار خاکستری دارد . سطح شکمی‌اش به طور کلی قهوه‌ای مایل به صورتی کمرنگ است و در پهلوها در حدود شش نوار خیلی پهن به رنگ دارچینی پررنگ و سفید دارد . تارکش قهوه‌ای مایل به خاکی و گلو و جلوگردنش خاکستری است . نوار چشمی پهن و سفیدی دارد که در حد بالا و پایین آن خط سیاهی دیده می شود . پرهای کناری دمش خرمایی رنگ است ، تفاوت پرنده ماده با نر در این است که طرح مشخص سیاه و سفید صورت و پهلوها را ندارد . رفتارش شبیه کبک است و هنگام احساس خطر به جای پریدن ، می دود .

جفت‌گیری تخم‌گذاری

این پرنده در فصل جفت‌گیری تخم‌گذاری همیشه کنار تخم خود باقی مانده و از آنها مراقبت کرده این پرنده حدود۱۲ الی ۱۰ عدد تخم می‌گزارد از نکات قابل توجه برای این پرنده که او را از سایر پرنده‌ها مشخص‌تر جلوه می‌دهد قهر کردن این پرنده است که اگر شخصی به تخم‌های این پرنده دست زند او از تخم‌ها سر باز می‌زند. وقتی بچه‌های تیهو سر از تخم در می‌آورند سریعاً لانه را ترک می‌کنند

صدای تیهو (کبک تیهو):

صدای این پرنده شدید و تکرار «هو-ایت» یا «ووی د- ووی د» است در پرواز شبیه «بیت- بیت – بیت» شنیده می شود.

زیستگاه تیهو (کبک تیهو)

مناطق بیابانی و نیمه بیابانی . تپه و ماهورهای سنگی و کم ارتفاع . ساحل رودخانه‌ها و جویبارهای مناطق خشک و زمین‌های سنگلاخ را ترجیح می دهد . روی زمین آشیانه می سازد .

 

Read 34593 times Last modified on پنج شنبه, 30 خرداد 1392 16:30

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران