کبک دری

Rate this item
(25 votes)
وضعیت حفاظتی کبک دری

وضعیت حفاظتی کبک دری:

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

کبک دری از پرندگان بومی ایران است ، در گذشته این پرنده بسیار زیبای ایرانی نسبتا فراوان بوده و اما در حال حاضر این پرنده از گونه‌هایی است که در معرض خطر انقراض نسل قرار دارد .

نیم رخ سایه پرنده

کبک دری اندازه پرنده: 50-75 Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:ماکیان سانان-galliformes

تیره ماکیان-phasianidae

نام علمی:Tetraogallus caspius

نام انگلیسی:


Caspian Snowcock

نقشه پراکندگی کبک دری:

پراکندگی کبک دری

کبک دری از پرندگان بومی ایران است، در گذشته این پرنده بسیار زیبای ایرانی نسبتاً فراوان بوده و به دلایلی شکار بی رویه و غیره در حال حاضر این پرنده از گونه‌هایی است که در معرض خطر انقراض نسل قرار دارد. در قدیم در قره داغ به وفور یافت می‌شد اما امروزه فقط در ارتفاعات بلند کوه‌های قوشا داغ، هشتسر و غیره یافت می‌شود. این پرنده در لابه لای صخره‌ها و سنگها و در ارتفاعات لانه ساخته ودر هر بار ۶تا۹ تخم می‌گذارد. رنگ پوسته تخم سبز روشن است. زیستگاه این پرنده در ایران و بخصوص در مناطقی از استان چهارمحال و بختیاری، در شهرستانهای اردل و لردگان و در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد در نزدیکی شهرکرد می‌باشد.

کبک دری - 4.0 out of 5 based on 25 votes

چطور پیدایش کنیم :

کبک دری نر 58 سانتی‌متر و ماده 55 سانتی متر است. کبک بسیار بزرگی‌ست که در کوهستان‌های مرتفع زندگی می کند و حتی در زمستان به ندرت تا حد رویش درخت پایین می آید . پروبالش بطور کلی خاکستری ، با خطوط موج‌دار و رگه‌های قهوه‌ای و‌سفید فراوان است که در سطح شکمی کمرنگ‌تر و در پهلوها رگه‌های مشخص‌تر دارد . دوسوم طول شاهپرهای نخستین و ثانوی بال از سمت قاعده سفید رنگ است که هنگام پرواز در زیر بال به صورت نوار پهن و مشخصی دیده می شود . طرح خاص صورتش که شامل نوار چشمی و گلوی سفید ، تارک خاکستری و خط خاکستری پررنگ کنار گردن است از فاصله نزدیک قابل تشخیص می باشد . تفاوت پرنده ماده با نر در این است که در پرنده ماده تضاد نقش و نگار صورت کمتر است و در پاه ها سیخک ندارد . پرنده ای ا‌ست بی نهایت محتاط و اغلب پس از احساس خطر مسافت زیادی پرواز می کند . به اندازه سایر ماکیان‌ها اجتماعی نیست ، و معمولا جفت‌جفت دیده می شود .

 

 

صدای کبک دری:

صدای این پرنده بسیار مشخص و فریاد مانند شبیه گیلانشاه ، یا سوت بلند شونده و طولانی و هنگام احساس خطر شبیه «چوک- چوک- چو.ک» شنیده می شود.

زیستگاه کبک دری

پرتگاه‌های پرشیب ، کوهسارهای صخره‌ای و قلل مرتفع با گیاهان کم و پراکنده . به ندرت در ارتفاع کمتر از 3500 متر دیده می شود . روی زمین و در بین سنگ‌ها و یا غالبا در لبه صخره‌های مرتفع آشیانه می سازد

Read 20071 times Last modified on یکشنبه, 22 ارديبهشت 1392 05:26
More in this category: کبک »

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران