کور کور ( کور کور سیاه )

Rate this item
(4 votes)
وضعیت حفاظتی کور کور ( کور کور سیاه )

وضعیت حفاظتی کور کور ( کور کور سیاه ):

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

نیم رخ سایه پرنده

کور کور ( کور کور سیاه ) اندازه پرنده: 50-75 Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:شاهین سانان-falconiformes

کورکورها-kites

نام علمی:Milvus migrans

نام انگلیسی:


Black Kite

نقشه پراکندگی کور کور ( کور کور سیاه ):

پراکندگی کور کور ( کور کور سیاه )

کور کور ، پرنده‌ای است مهاجر و از جمله پرندگانی بوده که روزگاری نسبتا فراوان دیده می شده ، اما و در حال حاضر وضعیت این پرنده نامشخص است ، هر چند که در مناطق خاصی از شمال کشور و در ناحیه پست خزری نیز تعدادی قابل توجه ای از آنها به چشم می خورند .

کور کور ( کور کور سیاه ) - 4.8 out of 5 based on 4 votes

چطور پیدایش کنیم:

کورکور سیاه 56 سانتیمتر طول دارد و جثه اش متوسط است. شبیه کورکور حنایی است با این تفاوت که شکاف دمش کمتر است و در پرواز به شکل منحنی مانند دیده می شود. نر و ماده همشکل اند اما پرنده ی ماده اندکی بزرگتر است. پرو بال قهوه ای چرکی، پوشپرهای فوقانی بال کمرنگ، شکم خرمایی، سر اندکی خاکستری، منقار سیاه؛ که قاعده اش زرد رنگ است. و انگشتان نسبتا کوتاه است. پرو بال پرنده ی نابالغ روشن تر است و خال های بیشتر و درشت تری دارد و پوشپرهای فوقانی کمرنگ تر و دمش دراز است.
عادات تغذیه‌اش شبیه کورکور حنایی است ولی ماهی‌های مرده را نیز می‌خورد . هرجا که تعدادشان زیاد باشد به‌سرعت گرد لاشه‌ها جمع می شوند ؛ هنگام بالبازروی ، بالهایش را افقی و در سطح بدن نگاهمیدارد  ( نه به شکل V مانند سنقر تالابی )


تغذیه

کورکور سیاه از لاشه‌ها و غذای پرندگان دیگر مانند حواصیل‌ها و باکلان‌ها و نیز حشرات، خزندگان، پرندگان و پستانداران کوچک تغذیه می‌کند.


صدای کور کور ( کور کور سیاه ):

صدای نر و ماده ی این پرنده شبیه اند و به صورت یک بخشی و جیغ مانند شبیه «پی – پی – پی» و درهنگام تهدید یا ترس شبیه « ویو یو یو یو» یا شبیه کاکایی ها« یی یی رر....» شنیده می شود.

زیستگاه کور کور ( کور کور سیاه )

معمولا نزدیک دریاچه‌ها یا رودخانه‌ها ، مناطق پر درخت یا با درخت‌های پراکنده و اغلب در حوالی روستاها و حتی شهرها . غالبا به‌طور دسته‌جمعی بر روی درخت‌ها و گاهی روی لانه متروک کلاغ‌ها آشیانه می سازد .

Read 9344 times Last modified on یکشنبه, 04 فروردين 1392 05:16

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران