عقاب دو برادر

Rate this item
(3 votes)
وضعیت حفاظتی عقاب دو برادر

وضعیت حفاظتی عقاب دو برادر:

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

نیم رخ سایه پرنده

عقاب دو برادر اندازه پرنده: >15 Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:غواص سانان-gaviiformes

عقاب ها-eagles

نام علمی:Aquila fasciata

نقشه پراکندگی عقاب دو برادر:

عقاب دو برادر - 3.3 out of 5 based on 3 votesنام انگلیسی : Bonelli’s Eagle

نام فرانسوی : Aigle de Bonelli

نام علمی (لاتین) : Hieraatus fasciatus

 

 


چطور پیدایش کنیم :


65 تا 72 سانتی‌متر ؛ سطح پشتی عقاب دو برادر قهوه‌ای پررنگ ، نوک بال‌هایش تقریبا سیاه و پس گردنش کمرنگ‌تر است و معمولا یک لکه بزرگ تقریبا سفید روی پشتش دیده می شود . دمی نسبتا دراز با شش نوار عرضی کمرنگ و یک نوار انتهائی پهن و تیره دارد . پرنده بالغ در حال پرواز به‌وسیله سطح شکمی براق یا کرم رنگ و رگه‌رگه و بال‌های دراز ، باریک و تیره‌رنگش از تمام عقاب‌های دیگر تشخیص داده می شود . پرنده نابالغ سر اخرائی رنگ ، سطح شکمی قهوه‌ای مایل به خرمائی با رگه‌های پررنگ و دمی با نوارهای عرضی نزدیک بهم دارد .  پرنده‌های دو ساله تقریبا قهوه‌ای یکدست هستند و با وجود اینکه سطح شکمی آنها رنگ خرمائی را از دست می دهد ولی کاملا سفید نمی شود و روی‌هم‌رفته تشخیص آنها دشوار است . عقاب دو برادر پرنده‌ای است مهاجم و اغلب پستانداران نظیر خرگوش و پرندگان را شکار می کند ، در پرواز فوق‌العاده سریع و چالاک است و مانند شاهین بر سر طعمه فرود می آید . !زیستگاه :


در مناطق کوهستانی پر‌صخره و به ندرت در ارتفاعات زیاد دیده می شود ، در زمستان به دشت و بیابان کوچ می کند . روی صخره‌های پرشیب پرتگاه‌ها و گاهی روی درخت آشیانه می سازد  .!پراکندگی :


عقاب دوبرادر پرنده‌ای است بومی ایران و در گذشته نسبتا فراوان بوده است و در حال حاضر آمار و اطلاع دقیقی از تعداد و پراکندگی صحیح این پرنده ایرانی در دست نیست .!

Read 8256 times Last modified on جمعه, 01 دی 1391 13:39

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران