Print this page

سبز قبا

Rate this item
(20 votes)
وضعیت حفاظتی سبز قبا

وضعیت حفاظتی سبز قبا:

سبز قبا جمعیت بزرگی در دنیا دارد که نزدیک به 100000 تا 200000 به صورت منفرد در اروپا زندگی می کنند (آمار سالهای 1970 تا 1990) . اما  در ده اخیر به علت استفاده از ماده های سمی برای نابودی حشرات و موشها و از کم شدن غذای این پرنده و همینطور تغییر کاربری مکانهای جنگلی و درختی به مکانهای شهری، تعداد آنها به طرز محسوسی کمتر شده است به طوری که در لیست قرمز پرنده های اروپایی قرار گرفته است.

نیم رخ سایه پرنده

سبز قبا اندازه پرنده: 50-75 Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:سبزقبا سانان-coraciiformes

تیره سبزقبایان-coraciidae

نام علمی:Coracias garrulus

نام انگلیسی:


European Roller

نقشه پراکندگی سبز قبا:

پراکندگی سبز قبا

سبز قبا پرنده‌ای ‌ست که در فصل تابستان‌ در مناطق مختص به خود از پراکندگی زیادی برخوردار است .

این پرنده دو زیر گونه دارد:  اولی به نام garrulus که در شمال آفریقا  از مراکش شرقی به سمت تونس، جنوب مرکزی اروپا و شرق آسیای صغیر (شمال غربی ایران و جنوب شرقی سیبری) و  دومی به نام semenowi که در عراق و ایران ( به جز شمال غربی) به سمت شرق کشمیر و شمال ترکمنستان، جنوب قزاقستان و شمال شرقی چین زادآوری می کند.

سبز قبا از پرنده هایی است که مهاجرتهای طولانی می کند. در زمستان به جنوب آفریقا از شرق سنگان تا کامرون و از غرب اتیوپی تا کنگو آفریقای جنوبی می رود.

سبز قبا - 3.4 out of 5 based on 20 votes

چطور پیدایش کنیم:

اندازه سبز قبا بین 20 تا 32 سانتی‌متر و پرنده‌ای است درشت و زاغ شکل با منقاری قوی  و با بالهای باز  اندازه اش 52 تا 58 سانتی متر می شود. بدنش به رنگ آبی لاجوردی کمرنگ است با پشت بلوطی روشن ، بال‌های آبی خوش رنگ ( که در پرواز حاشیه سیاه دارد ) و دم آبی مایل به سبز با پرهای میانی قهوه‌ای مایل به سیاه . رفتارش تا حدی شبیه سنگ چشم است که از بلندی یا روی سیم‌ها بر روی حشرات در حال پرواز می جهد . پروزاش شبیه کلاغ گردن بور است و گاهگاهی بالبازروی می کند ، در پروازهای موسم جفت‌گیری از ارتفاع زیاد در هوا معلق می زند و می چرخد. معمولا در جاهای بلند؛ روی سیمهای برق و نوک درختان می نشیند و به دنبال حشرات بزرگ و مارمولکها و حتی قورباغه ها می گردد که به خاطر رنگ مشخصه اش به راحتی می توان پیدایش کرد.

صدای سبز قبا:

صدای سبز قبا خشن و شبیه کلاغ است. گاهی صدای ممتد او بسیار عصبی کننده است.

زیستگاه سبز قبا

سبز قبا پرنده مکانهای گرم و خشک است، فضاهای نسبتا باز با تعدادی درخت . در شکاف تنه درختان کهن و سوراخ‌های دیواره ساحلی رودخانه ها و در خرابه‌ها زادوولد می کند .

Read 22893 times Last modified on سه شنبه, 30 آبان 1391 20:04