اکراس سیاه

Rate this item
(2 votes)
وضعیت حفاظتی اکراس سیاه

وضعیت حفاظتی اکراس سیاه:

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.
 جلوگیری از شکار و حفاظت از مناطق زیستی این پرنده ضرورت تام دارد.

نیم رخ سایه پرنده

اکراس سیاه اندازه پرنده: 50-75 Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:لک لک سانان-ciconiiformes

تیره اکراس-threskiornithidae

نام علمی:Plegadis falcinellus

نام انگلیسی:


Glossy ibis

نقشه پراکندگی اکراس سیاه:

پراکندگی اکراس سیاه

بطور کلی اکراس سیاه از جمله پرندگانی‌ست که در گذشته نچندان دور تابستان‌ها از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار بوده است . و اما در حال حاضر تعداد خیلی کمی از آنها زمستان را در فارس و خوزستان باقی می مانند . ضمن مهاجرت بطور منظم در حوالی دریای خزر و خوزستان دیده می شوند . شایان ذکر است ، در حال حاضر اکراس سیاه از جمله پرندگان کمیاب محسوب می شود  .

اکراس سیاه - 4.5 out of 5 based on 2 votes

چطور پیدایش کنیم :

اکراس سیاه 55 سانتی‌متر است ؛ پرنده‌ای است با منقار خمیده و پاهای بلند که از دور تقریبا سیاه یکدست بنظر می آید ، ولی از نزدیک پر و بال آن قهوه‌ای نایل به زرشکی است و بال‌ها و دمش جلای سبز و برنزی دارد . پرنده نابالغ به رنگ قهوه‌ای تیره و در سطح شکمی کمرنگ‌تر است . در حال پرواز به وسیله بدن باریک ، بال‌های بلند و نوک گرد ، گردن و پاهای کشیده مشخص می شود . سریع و کم‌دامنه بال می زند و گهگاهی بالبازروی می کند ، در این صورت ممکن است با  باکلان کوچک اشتباه شود . به راحتی بر روی درخت می نشیند .

هر دو جنس نر و مادهٔ اکراس‌های سیاه شبیه به هم هستند. این پرندگانِ بزرگ‌جثه منقاری دراز دارند که رو به پایین خمیده شده است. سر پرنده سیاهرنگ بوده و تنها بخشی از پرهای پشت سر به رنگ قرمز لاکی است. ناحیه‌ای نیز در نزدیکی شانه‌های پرنده دارای پرهایی سفیدرنگ است.
اکراس‌های سیاه آشیانهٔ خود را بر فراز درختان می‌سازند و فصل جفت‌گیری و تولید مثل آنها در شمال هندوستان از ماه مارس تا اکثبر ادامه دارد.

صدای اکراس سیاه:

صدای این پرنده شبیه کلاغ و به صورت«کرآ- آ- کرا-آ- کرا» است واغلب درهنگام تغذیه در گروه، صدای غرغر مانندی دارد.

زیستگاه اکراس سیاه

 این پرنده درمناطق باتلاقی، لجن زارهای ساحل، تالاب ها و نواحی نیزاری با آب کم عمق به سر برده و در بوته زارها یا روی درختان آشیانه می سازد .

Read 7762 times Last modified on سه شنبه, 05 دی 1391 05:06

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران