Print this page

کفچه نوک اوراسیایی

Rate this item
(1 Vote)
وضعیت حفاظتی کفچه نوک اوراسیایی

وضعیت حفاظتی کفچه نوک اوراسیایی:

جلوگیری از شکار و حفاظت از مناطق زیستی این پرنده ضرورت تام دارد.

نیم رخ سایه پرنده

کفچه نوک اوراسیایی اندازه پرنده: 75-175 Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:لک لک سانان-ciconiiformes

تیره اکراس-threskiornithidae

نام علمی:Platalea leucorodia

نام انگلیسی:


Eurasian Spoonbill or Common Spoonbill

نقشه پراکندگی کفچه نوک اوراسیایی:

پراکندگی کفچه نوک اوراسیایی

کفچه نوک از جمله پرندگانی‌ست که در گذشته از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار بوده است . در ایران نسبتا فراوان است و به طور گروهی در اغلب مناطق دیده شده و در فارس تولید مثل می کند. به صورت مهاجر عبوری در خراسان دیده میشود. .

کفچه نوک اوراسیایی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

چطور پیدایش کنیم :


اندازه کفچه نوک 85 سانتی‌متر است؛ به آسانی از روی پر و بال سفید و منقار دراز کفگیر مانندش شناخته می شود . پرنده بالغ معمولا یک لکه زرد اخرائی کمرنگ در قاعدع گردن ، و تابستان‌ها کاکلی دم اسب مانند و آویزان دارد . پاها و منقارش سیاه است ، بجز نوک منقار که زرد می باشد . در پرنده نابالغ نوک بال‌ها سیاه ، منقار صورتی مایل به خاکستری ، پاها زرد رنگ و یا مایل به خاکستری است ، کاکل و لکه زرد قاعده گردن را ندارد . پرواز کفچه نوک منظم و آهسته است ، ‌و در این حالت گردن کشیده و منقار کفگیر مانندش ، آنرا از پرندگان سفید رنگ حواصیل مانند متمایز می سازد . گاهی بالبازروی و بالباز اوج‌گیری می کند . گله‌های آن در یک خط پرواز می کنند .

جفت‌گیری

بیشتر کفچه‌نوک‌ها آشیانهٔ خود را بر روی درختان و یا نیزارها و معمولاً در کنار لک‌لک‌های گرمسیری و حواصیل‌ها می‌سازند. این پرندگان در هر فصل جفت‌گیری تنها یک جفت را برای خود انتخاب کرده و با آن می‌مانند. پرندهٔ نر مواد لازم از قبیل نی و شاخه را برای ساخت آشیانه فراهم می‌آورد و پرندهٔ ماده با استفاده از آنان آشیانه‌ای بزرگ می‌سازد که شکل آن با توجه به گونه‌ٔ کفچه‌نوک تفاوت دارد. پرندهٔ ماده به هنگام تخم‌گذاری سه تخم سفید و بیضی شکل که پوسته‌شان صاف می‌باشد را در لانه می‌گذارد. سپس هر دو پرندهٔ نر و ماده به نوبت بر روی آنها می‌نشینند. جوجه‌ها به فاصله‌های زمانی مختلف از یکدیگر از داخل تخم‌ها خارج می‌شوند. این جوجه‌های تازه متولد شده در ابتدا نابینا بوده و توانایی مراقبت از خود را ندارند و برای تغذیه به والدینشان وابسته هستند. نوک این جوجه‌ها در ابتدا کوتاه و راست است و تنها زمانی که به سن بلوغ می‌رسند حالت کفگیرمانند پیدا می‌کند. والدین کار غذا دادن به این جوجه‌ها را حتی چند هفته پس از اینکه خانواده آشیانه را ترک نمود نیز ادامه می‌دهند در غیر این صورت پرندگان جوان از گرسنگی خواهند مرد.

صدای کفچه نوک اوراسیایی:

 این پرنده عمدتا ساکت است، اما در فصل تولید مثل صدای خر خر مانندی دارد.

زیستگاه کفچه نوک اوراسیایی

آب‌های وسیع و کم‌عمق ، نیزارهای باتلاقی و خورها . بطور دسته‌جمعی در نیزارهای بزرگ و جزایر کوچک بایر و در بعضی نواحی ، روی درخت‌ها و یا بوته‌ها آشیانه می سازد

Read 6885 times Last modified on جمعه, 01 دی 1391 19:18