Print this page

اگرت (قار) کوچک (حواصیل سفید کوچک)

Rate this item
(0 votes)
وضعیت حفاظتی اگرت (قار) کوچک (حواصیل سفید کوچک)

وضعیت حفاظتی اگرت (قار) کوچک (حواصیل سفید کوچک):

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.
اما جز پرنده های شکار ممنوع کشور می باشد

نیم رخ سایه پرنده

اگرت (قار) کوچک (حواصیل سفید کوچک) اندازه پرنده: 50-75 Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:لک لک سانان-ciconiiformes

تیره حواصیل-ardeidae

نام علمی:Egretta garzetta

نام انگلیسی:


Little Egret

نقشه پراکندگی اگرت (قار) کوچک (حواصیل سفید کوچک):

پراکندگی اگرت (قار) کوچک (حواصیل سفید کوچک)

اگرت کوچک پرنده ای است که تابستان‌ها از پراکندگی فراوانی برخوردار است . تعداد کمی از آنها زمستان را در حوالی دریای خزر می گذرانند .

چطور پیدایش کنیم :


 اگرت (قار) کوچک (حواصیل سفید کوچک) ، 60 سانتی متر طول دارد. حواصیلی کوچک و سفید رنگ است. منقار بزرگ و سیاه رنگ، پاها نیز سیاه رنگ است (بجز انگشتانش که زرد رنگ است و هنگام پرواز به آسانی دیده می شوند). پرنده ی بالغ، در تابستان وهنگام تولید مثل، کاکل درازی به حالت آویخته دارد و پرهای شانه اش بلند بوده و به صورت آویخته در عقب بدن مشاهده می شود. در پرنده ی نابالغ، پاها به رنگ قهوه ای مایل به سبز، با قاعده ی صورتی دیده می شود. از نرم تنان، دوزیستان و سایر آبزیان تغذیه می کند. احتمال اینکه با شکل سفید حواصیل ساحلی اشتباه شود و جود دارد.

اگرت (به انگلیسی: Egretta)‏، سرده حواصیلیان متوسط‌الجثه می‌باشد که بیشتر در مناطق دارای آب و هوای گرم پرورش می‌یابد و گونه‌های مختلفشان در بیشتر نقاط جهان یافت می‌شود.
این پرندگان از نظر ظاهری شبیه به مرغ ماهیخوار بوده و دارای گردنی دراز و پاهایی بلند می‌باشند. پرهای این پرندگان یا به طور کامل سفید بوده و یا همچون حواصیل کوچک آبی تنها در دوران جوانی پرنده سفیدرنگ می‌باشند. همچنین این پرنده دارای پرهایی زینتی می‌باشد.
تولید مثل اگرت‌ها در تالاب‌های باتلاقی کشورهای گرمسیری صورت می‌گیرد و آنها آشیانه‌های خود را به صورت کلونی و اغلب در کنار دیگر پرندگان آبزی بر روی درختان یا درختچه‌ها می‌سازند.
حشرات، دوزیستان و ماهی‌ها غذای این پرنده را تشکیل می‌دهند.

صدای اگرت (قار) کوچک (حواصیل سفید کوچک):

از این پرنده ، به طور تصادفی، صدایی غرغر مانند شبیه «رآآآک» شنیده می شود.

زیستگاه اگرت (قار) کوچک (حواصیل سفید کوچک)

تالاب‌ها ، مرداب‌های ساحلی و باتلاق‌ها . بطور دسته‌جمعی و اغلب با حواصیل‌های دیگر ، روی بوته‌ها یا درخت‌ها ، در تالاب‌ها ، باتلاق‌ها ، فضای باز و خشک ، صخره‌های مشرف به دریا و جنگل‌ها آشیانه می سازد .

Read 10105 times Last modified on یکشنبه, 17 دی 1391 08:02