بوتیمار بزرگ (بوتیمار اوراسیایی) ، غمخورک

Rate this item
(8 votes)
وضعیت حفاظتی بوتیمار بزرگ (بوتیمار اوراسیایی) ، غمخورک

وضعیت حفاظتی بوتیمار بزرگ (بوتیمار اوراسیایی) ، غمخورک:

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

نیم رخ سایه پرنده

بوتیمار بزرگ (بوتیمار اوراسیایی) ، غمخورک اندازه پرنده: >15 Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:لک لک سانان-ciconiiformes

تیره حواصیل-ardeidae

نام علمی:Botaurus stellaris

نام انگلیسی:


Eurasian Bittern or Great Bittern

نقشه پراکندگی بوتیمار بزرگ (بوتیمار اوراسیایی) ، غمخورک:

پراکندگی بوتیمار بزرگ (بوتیمار اوراسیایی) ، غمخورک

بوتیمار پرنده‌ای است که زمستان ها از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است . در سال‌های پر باران به تعداد فراوان در سیستان زادوولد می کند . امکان دارد در سواحل دریای خزر ، فارس و خوزستان نیز زادوولد نماید اما این امر نیاز به بررسی بیشتر و دقیق‌تری دارد . !

بوتیمار بزرگ (بوتیمار اوراسیایی) ، غمخورک - 4.1 out of 5 based on 8 votes

چطور پیدایش کنیم :

بوتیمار یا غَمخورَک  75  سانتی‌متر است ؛ یک پرنده باتلاقی بزرگ ، قهوه‌ای رنگ و حواصیل شکل با بدنی پر خط و خال ، که پاهای بزرگ سبز رنگ و صدای مشخصی دارد . موقع احساس خطر بی حرکت می ایستد و سر و منقار خود را به طرز خاصی عمودی نگاهمیدارد . به حالت قوز کرده ، در حالی که سر خود را پایین گرفته است ، راه می رود . آهسته و به دشواری پرواز می کند و پس از اوج گرفتن گردن خود راجمع می کند . بال‌های گرد و پهن آن دارای راهراه سیاه و قهوه‌ای است که در پرواز به خوبی مشخص می باشد . تک‌زی است و اغلب خود را از انظار پنهان می کند . معمولا در نور کم غروب یا صبح خیلی زود فعال است و طی روز در نیزارها پنهان می شود . ممکن است با نابالغ حواصیل شب ، که خیلی کوچک‌تر و در سطح پشتی خالدار است ، اشتباه شود .

افسانه بوتیمار در ادبیات ایران


بوتیمار از جمله مرغان افسانه‌ای ادبیات پارسی است که به خسیسی و خست شهره‌است .مشهور است که بوتیمار همیشه در تشنگی به سر می‌برده اما آن هنگام که به رودخانه و دریا می‌رسیده، چه غم بسیار می‌خورده که مبادا آب دریا تمام شود و او از تشنگی بمیرد، زین جهت آب نمی‌خورده . از بوتیمار به نامهایی دیگر چون کیلان -غم خورک-مرغ غصه - نیز یاد می‌کنند . گرچه از بوتیمار به عنوان مرغی افسانه‌ای یاد شده اما به حقیقت بوتیمار گونه‌ای از بلند پایان است و زیر گونه خانواده حواصیل‌ها شمرده می‌شود که بیش از پانزده گونه از انان تا به امروز شناخته شده و دو زیر گونه از انان نیز در ایران به همین نام شهره‌اند که در سیستان و سواحل خزر به میان نیزارها و باتلاقها به فصول پر باران می‌زیند که بوتیمار و بوتیمار کوچک نامیده می‌شوند . بوتیمار آهسته و به دشواری و در ارتفاعی کم پرواز می‌کند و گردن خود را در هنگام پرواز جمع می‌کند و به هنگامه خطر بی حرکت می‌ایستد و منقار خویش را به شکلی خاص عمودی نگاه می‌دارد و به شکلی گوژ پشتانه حرکت می‌کند . وی رابطه نا مانوسی با انسان دارد و غالبا از انسان دوری می‌جوید و بیشتر به صبح زود یا به هنگام غروب از مخفی گاه خود بیرون می‌آید.

صدای بوتیمار بزرگ (بوتیمار اوراسیایی) ، غمخورک:

زیستگاه بوتیمار بزرگ (بوتیمار اوراسیایی) ، غمخورک

نیزارهای انبوه ، باتلاق‌ها ، مانداب‌ها و ساحل دریاچه‌ها .  در بین نی‌ها آشیانه می سازد .

Read 15211 times Last modified on یکشنبه, 10 دی 1391 10:09
More in this category: « بوتیمار کوچک

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران