سلیم کوهی

Rate this item
(0 votes)
وضعیت حفاظتی سلیم کوهی

وضعیت حفاظتی سلیم کوهی:

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

نیم رخ سایه پرنده

سلیم کوهی اندازه پرنده: 15-25Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:آبچلیک سانان-charadriiformes

تیره سلیم-charadriidae

نام علمی:Charadrius morinellus

نام انگلیسی:


Eurasian Dotterel

نقشه پراکندگی سلیم کوهی:

پراکندگی سلیم کوهی

سلیم کوهی پرنده ای است که زمستان‌ها در خوزستان از پراکندگی فراوانی برخوردار است و به صورت مهاجر عبوری در شمال و غرب ایران نسبتا فراوان دیده می شود .!


چطور پیدایش کنیم :

سلیم کوهی 21 سانتی‌متر است ؛ پرنده‌ای است بسیار آرام و نر آن کوچکتر از ماده می باشد . نشانه‌های تشخیص این پرنده عبارتند از نوار سفید در حد بین سینه و سطح شکمی بلوطی مایل به نارنجی ، تارک تقریبا سیاه با نوارهای چشمی سفید پهن که امتداد آنها در پس گردن به شکل ( V ) بهم متصل می شوند . شکمش سیاه و حاشیه دم آن سفید است ، پاهایش زرد است ،  در پرو بال زمستانی و در پرنده نابالغ نوار چشمی تیره و طرح مشخص سطح شکمی وجود ندارد ، سینه و پهلوها قهوه‌ای است و نوار سینه‌ای تا حدی نامشخص می باشد . در پرواز گلو ، نوار سینه‌ای و پوشپرهای زیر دم سفید آن با سینه تیره و شکم سیاهش تضاد خاصی دارد . در زمستان این نشانه‌ها زیاد واضح نیست ولی نوار چشمی و نوار سینه‌ای آن همواره وسیله تشخیص خوبی است گرچه گاهی اوقات دیدن آنها مشکل است . سلیم کوهی در پرواز بدنش نسبتا گرد و دمش کوتاه بنظر می‌رسد .

صدای سلیم کوهی:

صدای این پرنده لرزان و شبیه «درای ررر» شنیده می شود.

زیستگاه سلیم کوهی

زمستان‌ها بیشتر در سواحل ماسه‌ای یا باتلاقی ، مزارع شخم‌زده ، چراگاههای ناهوار ، مناطق کم ارتفاع و همچنین در بیابان‌های ماسه‌ای دیده می شود . سلیم کوهی در توندرا و مناطق کوهستانی زادوولد می کند .!

Read 5948 times Last modified on شنبه, 23 شهریور 1392 13:51

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران