علمی

دید شبانه در پرندگان

 آیا شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که فکر می کنند هر روز مسافت بسیار طولانی را آمد و شد می کنند و از این همهدید شبانه در پرندگان طی طریق خسته می شوند؟ اگر چنین است، اندکی هم به فکر آن گروه ازپرندگان مهاجر بیفتید که این روزها در حال سفر به مناطق جنوبی هستند و از این مسافت طولانی چند هزار کیلومتری هیچ شکایتی نمی کنند. پژوهشگران در تحقیق جدید خودمتوجه شده اند برخی از کوچک ترین پرندگان مهاجر، برای پیدا کردن مسیر حرکت خود، از قابلیت دید در شب بهره می گیرند.

ادامه مطلب

چاپ ایمیل

آشیانه سازی پرندگان

آشیانه به محلی گفته می شود که پرندگان در آن تخمگذاری می کنند و جوجه های خود را پرورش می دهند. هرچند که تمامآشیانه سازی پرندگان آشیانه نمی سازند مانند نوعی پنگوئن که تخم هایش را همراه خود و برروی پاها به اطراف حمل می کند ولی بیشتر پرندگان به روش های گوناگون محلی را انتخاب می کنند و با توجه به امکانات محیط در آن آشیانه ای می سازند تا بتوانند تخم و جوجه ها را تا زمانی که لازم است در آن نگهداری کنند.

ادامه مطلب

چاپ ایمیل

پرهای‌ پرندگان‌، از چه‌ موادی‌ ساخته‌ شده‌اند؟!

پرهای‌ پرندگان‌ یکی‌ از مهمترین‌ اعضای‌ موجود در بدن‌ آنها به‌ شمار می‌روند. از مهمترین‌ کارهایی‌ که‌ پرپرندگان‌ انجام‌ می‌دهند می‌توانیم‌ از پرواز، گرم‌ نگه‌داشتن‌ آنها در پر پرندگانهوای‌ سرد و همینط‌ور برای‌ گرم‌ نگه‌ داشتن‌تخمها و حتی‌ جلب‌توجه‌ و یا فرار از دست‌ دشمنان‌ نام‌ ببریم‌. آیا تاکنون‌ به‌ این‌ نکته‌ فکر کرده‌اید که‌ پرهای‌پرندگان‌ که‌ در زندگی‌ آنها نقشی‌ اساسی‌ دارند، از چه‌ موادی‌ ساخته‌ شده‌اند؟!

 

ادامه مطلب

چاپ ایمیل

مهاجرت پرندگان

مهاجرت پرندگان

گرچه تمام پرندگان مهاجرت نمی‌كنند، ولی پدیده‌ی مهاجرت آنقدر همه‌گیر است و در مطالعه‌ی پرندگان در طبیعت نقش مهمی دارد.
بعضی از پرندگان بومی هستند و در تمام فصول سال در سراسر منطقه‌‌ی پراكندگی خود باقی می‌مانند. این بدان معنی نیست كه فرد فرد آنها هرگز مهاجرت نمی‌كنند، بلكه منظور این است كه جابه جائی آنها از حدود منطقه پراكندگی گونه تجاوز نمی‌نماید. بعضی دیگر نیمه مهاجرند، یعنی تعدادی از آنها مهاجرت می‌كنند و عده‌ای دیگر باقی می‌مانند. معمولاً جمعیت‌های شمال منطقه‌ی پراكندگی یك گونه مهاجرت می‌كنند، در حالی كه جمعیت‌های جنوبی ساكن می‌مانند. ولی در برخی موارد فقط بعضی از افراد گونه مانند پرنده‌های نابالغ مهاجرت می‌كنند و بقیه‌ی جمعیت در منطقه‌ی زادوولد خود باقی می‌مانند. پرندگان مهاجر واقعی گونه‌هائی هستند كه تمام افراد آنها در پائیز منطقه زادوولد خود را ترك می‌گویند و به قرارگاه زمستانی هرساله
مهاجرت می‌كنند.

ادامه مطلب

چاپ ایمیل

علاقه کرکس ‌ها به غذای چرب‌

 انسان تنها موجودی نیست که علاقه به خوردن غذاهای چرب دارد. محققان طی مطالعات اخیر روی کرکس ریشدار دریافتند که این حیوان استخوان‌های پوک را که چربی کمتری دارند دور ریخته و برای مصرف خود و جوجه‌هایش استخوان‌هایی را که حاوی چربی زیادی هستند انتخاب می‌‌کند. کرکس ریشدار تنها مهره‌داری است که قسمت اعظم برنامه غذایی‌اش را استخوان ‌خواری تشکیل می‌دهد.
علاقه کرکس ‌ها به غذای چرب‌
علاقه کرکس ‌ها به غذای چرب‌

 
این پرنده قادر است استخوان‌های به طول 8 سانتی‌متر و پهنای 4 سانتی‌متر را قورت دهد. شاید این کار در نتیجه یک فهم اکولوژیکی باشد، چرا که استخوان پستانداران به دلیل داشتن چربی زیاد، انرژی بیشتری نسبت به بافت‌های ماهیچه‌ای و عضله‌ای دارد.
کرکس ریشدار به منظور بلعیدن راحت‌تر یا حمل سریع‌تر، استخوان‌های بزرگ را از هوا به سطوح صخره‌ای رها می‌‌کند تا در برخورد با تخته سنگ‌ها به تکه‌های کوچک‌تر تبدیل شوند. کرکس ریشدار یکی از معدود گونه‌های لاشخور است که از طریق نشخوار کردن، جوجه‌هایش را تغذیه نمی‌کند بلکه باقیمانده غذای شکار را به لانه برده و با جوجه‌هایش مصرف می‌‌کند.

ادامه مطلب

چاپ ایمیل

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران